Кабінет Міністрів України підтримав законопроєкт щодо регулювання обігу рослин роду коноплі в медичних і промислових цілях, а також науковій і науково-технічній діяльності на території нашої країни. Тепер документ повинна розглянути Верховна Рада. Про це повідомила пресслужба Міністерства охорони здоров’я та його голова Віктор Ляшко у Facebook.
Як зазначається, проєкт закону розширить доступ людей до препаратів медичного канабісу, необхідних для лікування низки хвороб, у тому числі онкологічних захворювань і посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок бойових дій в Україні.
"Ми розуміємо негативні наслідки війни на стан психічного здоров’я. Ми розуміємо кількості людей, які будуть потребувати медикаментозного лікування внаслідок цього впливу. І ми розуміємо, що немає часу чекати", — заявив Ляшко.
За його словами, саме тому український уряд уже створив законодавче підґрунтя для того, щоб забезпечити повний цикл виробництва ліків на основі канабісу на території нашої країни: "від вирощування та переробки до повноцінного виробництва".
Очільник МОЗ також додав, що противники легалізації медичного канабісу навмисно ототожнюють препарати на його основі з марихуаною, яка перебуває в незаконному обігу та використовується для рекреаційного вживання. На його думку, такі кампанії мають на меті нівелювати цінність рослини в лікуванні й дискредитувати ідею використання її в медичних цілях.
"Насправді ж препарати канабісу не є «конкурентами» наркотичним засобам, і заходи регулювання їх обігу зовсім різні. «Медичний» канабіс містить канабідіол, який не має вираженої психоактивної дії, тому він не цікавий для рекреаційного вживання", — пояснив міністр охорони здоров’я України.
Водночас, уряд все одно пропонує запровадити жорсткий контроль над вирощуванням, виробництвом і реалізацією препаратів, зважаючи на чутливість питання в суспільстві.
Регулювання, зокрема, включатиме ліцензування господарської діяльності з культивування канабісу в медичних цілях та необхідність дозволу на вирощування рослин коноплі для медичних і промислових цілей чи для наукової та науково-технічної діяльності.
Обіг сортів рослин роду коноплі для медичних цілей у МОЗ планують простежувати за рахунок маркування кожної партії й одиниці фасованої продукції унікальним штрих-кодом та ведення електронного реєстру обліку переміщення канабісу чи лікарських засобів на його основі.
Відпускати ж ліки з медичного канабісу громадянам пропонують виключно за призначенням лікаря згідно з медичними показаннями за електронним рецептом.
"Готові поступово розвивати цю галузь, показуючи результати лікування і допомогу українським пацієнтам. Не імпортувати, а робити наше, українське", — зазначив Ляшко.
Крім цього, міністр розповів, що історично ліки на основі канабісу застосовують для полегшення болю, спазмів і судом м’язів, лікування анорексії, ПТСР і тривожних розладів. Також такими препаратами лікують певні типи епілепсії, глаукоми, псоріазу, паркінсонізму та розсіяного склерозу.
За його словами, ці ліки виконують важливе завдання, зменшуючи біль і страждання важкохворих і паліативних хворих, включаючи онкохворих і пацієнтів з ВІЛ.
У МОЗ запевняють, що медичний канабіс полегшує перебіг понад 50 патологічних станів, і сподіваються, що Верховна Рада України теж підтримає законопроєкт про його легалізацію.
Про перспективи легалізації медичного канабісу в Україні читайте у матеріалі Вікторії Подворчанської для ZN.UA "Куди рухаються законодавчі ініціативи щодо медичного канабісу".