Росія не зникне як сусід України, тому окрім всебічного засудження РФ за її агресію як світовій спільноті, так і нашій державі потрібно окреслити чітку «дорожню карту» відбудови української нації, мирного співіснування України та Росії та переходу Росії від автократії до демократії, зазначає експерт з міжнародного кримінального права, заступник генерального прокурора України у 2019–2021 роках Гюндуз Мамедов у своїй статі в The Kyiv Independent.
За його словами, після закінчення війни питання про умови мирного співіснування України, Росії та Білорусі буде на першому місці.
«Останні опитування показують, що більшість росіян у країні підтримують триваючу війну проти України. Водночас 92% українців негативно ставляться до Росії. Важко уявити собі примирення за таких обставин. Мирне співіснування залежатиме від політиків, як нинішніх, так і майбутніх, а також від готовності громадянського суспільства засвоїти необхідні уроки», - зазначив він.
Мамедов підкреслив, що відповіді на питання «хто винен» потрібно поставити чітко в юридичних межах. В тому числі і щодо Білорусі, яка не бере прямої участі у війні Росії в Україні, але дозволила своїй території служити плацдармом для російської агресії.
При цьому він додав, що думка про незворотні політичні зміни в Росії та Білорусі в результаті війни не гарантовано буде реалізована на практиці. Однак можливим чинником для примирення може бути правосуддя перехідного періоду за участю громадянського суспільства Росії та Білорусі, але аж ніяк чинної влади, яка вже довела нездатність трансформуватись.
«Основні елементи правосуддя перехідного періоду включають право на достовірну інформацію про злочини, вчинені під час конфлікту; право на правосуддя, включаючи правові заходи для запобігання безкарності та громадського осуду злочинів; відновлення довіри до правосуддя та між колишніми ворогуючими сторонами; а також право на компенсацію та гарантії неповторення злочинів», - зазначив юрист.
Він зазначив, що правосуддя перехідного періоду також буде корисним для України, коли вона відновить контроль над своїми тимчасово окупованими територіями та почне судові процеси щодо коллаборантів, а також судові спори щодо господарських питань.
Детальніше про актуальні питання щодо створення Спеціального трибуналу зі злочину агресії проти України - у матеріалі голови Комітету ВР з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександра Мережка "Міжнародний трибунал для Путіна і його поплічників: як можна їх покарати" для ZN.UA.