Єврокомісія розраховує на врахування Україною всіх рекомендацій Венеціанки щодо закону про КСУ. У влади є два варіанти дій

Поділитися
Єврокомісія розраховує на врахування Україною всіх рекомендацій Венеціанки щодо закону про КСУ. У влади є два варіанти дій © Андрій Товстиженко, DT.UA
У ЦПК наголосили, що ігнорування вимог ЄК нашкодить нашій країні.

Єврокомісія очікує, що Україна повністю врахує рекомендації Венеційської комісії до закону №7662 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України на конкурсних засадах», який вже підписаний президентом Володимиром Зеленським, заявила речниця ЄК Ана Пізонеро в коментарі «Суспільному». В Центрі протидії корупції звернули увагу, що в української влади є лише два варіанти дій, один з яких зашкодить Україні.

«Ми беремо до уваги ухвалення 13 грудня закону № 7662 щодо добору кандидатів на посаду судді КСУ, включаючи склад та правила прийняття рішень у Консультативній групі експертів (КГЕ)», – заявила Пізонеро.

Підписаний президентом України Володимиром Зеленським закон №7662 передбачає створення Дорадчої групи, до якої входитиме шестеро експертів. Це буде відбірна комісія, яка перевірятиме кандидатів на посади суддів КСУ. Згідно із законом, до Дорадчої групи входитимуть шестеро членів, з яких лише половина буде делегована міжнародними експертами, а інші троє – президентом України, Верховною Радою та з’їздом суддів. Тоді як Пізонеро підкреслила, що ЄК очікує збільшення членів до семи, що й рекомендує Венеціанська комісія. 

«Єврокомісія очікує, що українська влада повністю врахує рекомендації Венеціанської комісії, опубліковані після ухвалення закону 19 грудня, включаючи збільшення кількості членів КГЕ до семи. Додатковий член має бути за міжнародною квотою для запобігання патовій ситуації у прийнятті рішень», – сказала речниця ЄК.

Вона пояснила, що це особливо важливо для зміцнення довіри громадськості до нового процесу добору суддів. Пізонеро додала, що Закон №7662 є ключовим для забезпечення призначення до КСУ суддів найвищої доброчесності та професійної кваліфікації.

Реформа КСУ є одним із семи завдань, які Українська держава як кандидатка на вступ до ЄС має виконати перед початком переговорів щодо повноцінної євроінтеграції.

«Європейська Комісія буде уважно стежити за цим процесом. Прогрес у судовій реформі залишається життєво важливим для зміцнення стійкості України», – зазначила речниця ЄК.

У Центрі протидії корупції зазначили, що  в української влади є два варіанти дій, і один з них краще не використовувати. Тобто влада може:

  • проігнорувати  позицію ЄС протягнути до Конституційного Суду суддів за процедурою прописаною в Законі №7662, проти якої виступив Європейський Союз;
  • дослухатися до ЄС і поправити закон. При цьому було б непогано відсторонити радників, які запропонували таку «аферу».

«Хочемо застерегти владу від першого варіанту. По-перше, він підірве довіру до вас з боку європейських партнерів. Довіру, від якої прямо залежать обсяги західної допомоги. По-друге, цей варіант не вдасться, бо міжнародні партнери просто не делегують свою частину конкурсної комісії, а значить конкурс все одно не розпочнеться. Тож так чи інакше закон доведеться переголосовувати. Тому очікуємо, що все буде без чергових скандалів, які роблять всіх нас слабшими», - пояснили в ЦПК.

Загалом законопроєкт №7662, проголосований парламентом у другому читанні, не вирішує проблему політичної залежності суддів КСУ, а сприяє продовженню практики політичних призначень. Чому так сталося і як правильно президенту та депутатам виправити ситуацію, щоб продемонструвати реальну, а не вдавану євроінтеграцію, читайте у статті Михайла Жернакова та Саміри Аббасової «Рейдерське захоплення Конституційого суду: що не так з ухваленим законопроєктом №7662 і, як це виправити?»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі