Гідрометеорологічні умови зими 2023-2024 років були несприятливі для потужного весняного водопілля на річках України. Метеорологи говорять, що коротка зима та нестійкий режим погоди з чергуванням холодів та відлиг мала кількість накопиченого снігу на грунті, створили малий запас снігу та льоду. Саме це не дає підстав говорити про високе весняне водопілля. Однак в деяких регіонах може бути небезпечна ситуація.
Метеорологи вказали на регіони з підвищеною водністю річок
“Враховуючи підвищену поточну водність річок та добре зволожений ґрунт (у порівнянні з осінніми значеннями) формування весняного водопілля 2024 року відбуватиметься на фоні підвищеної водності річок та при умовах нормального розвитку весняних процесів очікується за максимумами у порівнянні з середніми багаторічними значеннями:
- вищим за норму - на Верхньому Дніпрі, у пониззі Прип’яті, на Десні вище Чернігова, біля с.Морівськ та її притоках рр. Снов, Сейм;
- близьким до норми - на Дніпрі біля Києва та на українській ділянці Дунаю;
- нижчим за норму – на пригирловій ділянці Десни, на притоках Середнього Дніпра та річках суббасейну Тиси.
На решті річок країни весняне водопілля 2024 року буде невираженим, оскільки відсутній основний чинник водопілля – сніговий покрив”.
Водопілля на окремих ділянках може оцінити як таке, що буде з перевищенням відміток небезпечних гідрологічних явищ.
Де можуть бути затоплення заплав?
Найбільш ймовірне затоплення заплав Верхнього Дніпра, пригирлової ділянки Прип'яті (зона ЧАЕС), ділянки Десни Новгород-Сіверський-Макошине, біля Морівська, нижче поста Літки та річок Снов, Сейм.
Внаслідок значного збільшення водності за зиму, можливі затоплення заплавних територій на нижній ділянці Сули та її притоці р. Удай у Чернігівській, Полтавській областях; також можливий негативний вплив місцевого стоку і затоплення безстічних поглиблень в басейнах річок Псел та Ворскла.
Не виключається можливість досягнення і перевищення небезпечних відміток:
- водами Дніпра і Сожу;
- у пригирловій ділянці Прип’яті;
- водами Десни та її приток рр. Сейм, Снов.
- на Дніпрі біля Києва.
Оцінка ризиків водопілля біля Києва
Максимальний рівень водопілля на Дніпрі в столиці України очікується близьким до середнього значення. Він залежатиме від роботи Київської ГЕС та режиму роботи каскаду дніпровських водосховищ в період пропуску весняного водопілля. При цьому часткове затоплення відмічатиметься лише на понижених ділянках і прируслових територіях поза межами жилої та промислової забудови міста.
Водночас метеорологи говорять про ймовірність часткового затоплення незначним шаром:
- садово-дачної забудови (Воскресенські Сади, Осокорки – Вишеньки);
- приватної забудови (Корчувате, район Південного мосту, Бортничі, села Вишеньки, Гнідин Бориспільського району Київської обл.).
Особлива ситуація може скластись в річках Карпат, де гідрологічні пронози стрімко змінюються внаслідок інтенсивних природних явищ.
У 2023 році річки Чорнобильській зоні аномально вийшли із берегів. Повені, великі розливи води, затоплені луги й поля - ці явища люди часто сприймають через призму матеріальних збитків як шкоду. Проте для природи рясні весняні води - велике благо. Особливо на фоні останніх маловодних і сухих років, повідомили у Чорнобильському заповіднику.
Зазначається, що для Полісся тала та дощова вода важлива ще й тому, що наповнює численні місцеві болота й болітця - це джерело й основа існування багатьох біоценозів.