Якою буде погода восени та взимку в Україні

ZN.UA
Поділитися
Якою буде погода восени та взимку в Україні

Добігає кінця вересень. Як і прогнозували, він виявився в Україні літнім місяцем. Середньодобова температура повітря протягом першої та другої декади перевищувала 15˚С і була на 3–6 градусів вищою за норму. Максимальна температура майже на всій території країни становила 30˚С і вище. Аномально висока температура повітря супроводжувалася дефіцитом опадів, що посилювало пожежну небезпеку та посуху, як атмосферну, так і ґрунтову. На більшості території країни опадів у вересні випало менше половини кліматичної норми. У північно-східних і східних областях, які перебували під більшим впливом антициклону, опадів випало менш як 10% від норми, а в деяких районах вони взагалі не спостерігалися.

Щодо прогнозу температури повітря на жовтень, листопад і зиму 2024/2025, то всі світові прогностичні центри одностайні у своїх висновках: температура повітря протягом найближчих місяців як у Європі, так і в Україні залишатиметься аномально високою. Цьому сприятиме як посилення парникового ефекту, так і особливості загальної циркуляції атмосфери, які будуть характерними для цього періоду.

Очікується, що жовтень в Україні може бути на два градуси теплішим проти його середніх багаторічних значень, а середня за місяць температура повітря коливатиметься від 9 градусів на північному сході країни до 13 градусів і вище на півдні. В жовтні відбувається перебудова атмосферних процесів у Атлантико-Європейському регіоні з літніх на зимові, посилюється циклонічна діяльність, що зумовлює значні коливання температури повітря, посилення вітру. Типовими явищами є заморозки й тумани. Щодо опадів, то їх можна очікувати на всій території країни вже з другої половини жовтня, що характерно для цього сезону. Проте в разі переміщення атмосферних фронтів опади можливі й раніше, особливо на заході країни. Залежно від температури повітря, вони можуть випадати як у вигляді дощу, так і снігу, особливо на високогір’ї Карпат. Загалом, за розрахунками Copernicus Climate Change Service, опадів в Україні у жовтні та листопаді може випасти в межах норми.

Чому дані на метеостанції відрізняються від показників домашнього термометра: відповідь Укргідрометцентра
Чому дані на метеостанції відрізняються від показників домашнього термометра: відповідь Укргідрометцентра

Проте, за даними NOAA, в жовтні на заході країни опадів може бути більше норми, а в листопаді у західних і східних областях можливий їх дефіцит. У міру надходження нової інформації про стан атмосфери та океанів ці прогнози уточнюватимуться.

В листопаді середня за місяць температура повітря може бути на один градус вищою за норму.

Вона залишатиметься додатною на всій території країни, за винятком високогір’я Карпат, знижуючись із півдня на північний схід від 6–7 градусів в Одеській, Миколаївській, Херсонській областях і в АР Крим до 2–3 градусів на Слобожанщині.

У холодний період року істотний вплив на погоду північної півкулі має температура поверхні води в екваторіальних широтах. Від неї залежить характер атмосферного тиску, який переважатиме в тихоокеанському регіоні та впливатиме на загальну циркуляцію атмосфери, переміщення повітряних мас, температуру повітря й опади. Коливання температури океану в цьому регіоні отримали назву Ель-Ніньо. Холодну фазу цього коливання називають Ла-Нінья, а теплу — Ель-Ніньо. Прогнозується, що восени та взимку 2024/2025 спостерігатиметься Ла-Нінья, яка хоч і не буде дуже потужною, проте сприятиме утворенню області високого тиску над північною частиною Тихого океану та поширенню її від півдня США через Атлантику до Європи.

Як наслідок, над південною, центральною та східною Європою переважатиме область високого тиску. Теплі повітряні маси, які переміщуватимуться з Атлантики, сприятимуть тому, що температура повітря буде вищою, ніж зазвичай, а зима — теплішою.

Очікується, що в Україні зима 2024/2025 також може бути теплішою, ніж зазвичай, а середня за сезон температура повітря на 12 градуси вищою за норму. Дуже ймовірно, що в південних областях країни, на Закарпатті, а також на півдні Кіровоградської, Дніпропетровської областей середня за зиму температура повітря буде додатною, коливаючись від 0 до 2˚С. Найнижчі температури ймовірні на північному сході країни й на високогір’ї Карпат. Середні за сезон їхні значення можуть бути від’ємними й коливатись у межах від -3 до -4˚С і нижче.

За даними NOAA, у грудні середня за місяць температура повітря в Україні може бути на 12 градуси вищою за норму. Найбільші аномалії можливі на заході країни. У південному регіоні й на Закарпатті середня за місяць температура залишатиметься ще додатною (0–2˚С). Найнижчі температури в грудні ймовірні на північному сході та на високогір’ї Карпат — від -1 до -3˚С і нижче.

Найхолоднішим зимовим місяцем в Україні є січень. 2025 року він може бути на один градус теплішим за кліматичну норму, а його середня за місяць температура може коливатися від +1...-2˚С на півдні до -3 й нижче в північних, північно-східних областях і Карпатах.

Лютий також може бути на один градус теплішим проти його середніх багаторічних значень у 1991–2020 роках. На півдні країни й на Закарпатті середня за місяць температура повітря буде додатною — +1-2˚С градуси й вище, а на північному сході до -3…-4˚С градусів і нижче.

Кількість опадів узимку в Україні очікується в межах норми: від 90–130 мм на рівнинній території до 200 мм і більше в Карпатах.

Проте на погоду взимку 2024/2025 у північній півкулі може також уплинути циркумполярний вихор і різке стратосферне потепління, ймовірність формування якого зростає. В разі виникнення такого явища ймовірними є потужні затоки арктичного повітря в південні широти, що може спричинити різке зниження температури. Раптові короткочасні похолодання взимку на тлі аномально високої температури повітря можливі й в Україні в разі розвитку таких процесів.

Слід мати на увазі, що сезонні прогнози погоди відрізняються від тих прогнозів, які ми з вами чуємо щодня від синоптиків. Це кліматичні прогнози, які вказують, наскільки температура повітря чи кількість опадів відрізнятиметься від кліматичної норми — середніх багаторічних значень цих показників за 30 років. Ці прогнози є усередненою картиною за місяць або три зимові місяці й показують загальну картину погоди, яка переважатиме протягом цих періодів. Тобто це лише припущення про те, якими будуть температура повітря й опади більшу частину часу. Якою саме буде температура повітря, скільки опадів і де може випасти, які явища можуть спостерігатися, ми дізнаємось від наших синоптиків за п’ять діб. Точність таких прогнозів є досить високою.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі