У липні в Україні постійно фіксуються температурні рекорди. Так, в один день – 11 липня – температурні максимуми було зафіксовано на новому рівні одразу в 11 областях України.
Українці часто помічають, що фактична температура повітря з метеорологічної станції відрізняється від показників автомобіля, термометра за вікном або даних у телефоні. В Укргідрометцентрі пояснили, чому так відбувається.
«Все починається з того, як саме вимірюється температура. Згідно з Міжнародними стандартами, вимірювання проводять на метеомайданчику на висоті 2 метри від поверхні землі. Тобто, на висоті, де вплив нагріву від ґрунту чи будівель мінімальний», – зазначили там.
Також є кілька причин, чому автомобільні датчики температури, а також термометри біля вікна чи дані з додатку на телефоні можуть давати різні показники.
- Умови вимірювання. Використовується спеціальна будка з жалюзі (психрометрична будка) , що забезпечують тінь та вільний повітрообмін. Ці умови допомагають отримати більш точні дані, але вони можуть відрізнятися від показників, що вимірюються біля вікна або на автомобілі.
- Різні середовища. Термометри, що розміщені в різних місцях, можуть піддаватися різним впливам. Наприклад, вплив прямих сонячних променів або нагріву від будівель. Це може призвести до розбіжностей в показаннях.
- Локальні фактори. Рельєф місцевості, водойми, наявність рослинності - це всі фактори, які впливають на температуру в конкретному місці і можуть викликати розбіжності в показаннях.
- Вимірювання температури поверхні ґрунту. Для вимірювання температури поверхні ґрунту застосовують спеціальні термометри, які встановлюються на відкритій ділянці під сонячними променями.
Наслідки глобального потепління вже відчутні і в Україні. Нагадаємо, завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС та НАН України Віра Балабух розповіла, якими будуть наступні зими.