Як ухвалити рішення про повернення додому: поради психолога для біженців

Поділитися
Як ухвалити рішення про повернення додому: поради психолога для біженців © Fabrizio Bensch/Reuters
Психолог дала низку практичних рекомендацій.

Українці вимушені були покинути свої домівки та виїхати у чужі країни через війну, яку розв'язала РФ. Деякі з них не можуть прийняти рішення: чи можна вже повертатися додому або краще залишися. Кризова консультантка Ростислава Пекарюк дала деякі рекомендації, які допоможуть прийняти рішення, пише "Українська правда".

Залишитися чи поїхати додому: як прийняти правильне рішення

Пекарюк радить не приймати рішення про повернення додому за один тиждень, а якомога довше обмірковувати цю думку, прислухатись до себе й чесно давати відповіді на запитання:

  • чи вдома буде задоволена базова потреба безпеки (вона так само важлива, як потреба у сні, воді та їжі);
  • як переїзд вплине на інших членів родини (бабусь чи дітей, за яких ви відповідаєте).

Фахівчиня наводить приклад психологічної практики для полегшення прийняття рішення про повернення додому. Для цього необхідно взяти аркуш паперу та розділити його на чотири частини. У першому квадратику напишіть що може статися, якщо я повернусь додому. У другому – що станеться, якщо я не повернусь додому. У третьому – чого не станеться, якщо я повернусь додому. У четвертому – що не станеться, якщо я не повернусь додому.

Психологиня зазначає, ця досить легка практика дозволить подивитись на одне рішення з різних сторін. Так людині буде легше оцінити ризики та проблеми, з якими вона може стикнутись.

Аби легше переносити дистанцію з рідним домом, можна в уяві згадувати свій будинок, придумувати нові щасливі миті в ньому, або навіть  зробити малюнок та покласти в блокнотик чи повісити на холодильник. Таким чином завжди нагадувати собі, що настане день, коли ви зможете повернутись додому.

Біженці вдруге: чи легше даються рішення переселенцям першої хвилі

Перша хвиля біженців за кордон і ВПО була у 2014 році, коли Росія напала на Донецьку та Луганську область і анексувала Крим. Тоді переселенці обирали для переїзду сусідні області. Зараз ці переселенці удруге покинули свої домівки й почали знову будувати життя.

Психологиня зазначає, ці люди з одного боку мають дієвий досвід, що робити під час переїзду – які речі збирати, куди і як виїжджати, як діяти під час обстрілу. Однак тут з'являється другий бік: саме зараз всі пережиті емоції на початку війни у 2014 році можуть накрити з головою. З цим краще йти до психологів та не намагатись розбиратись самотужки.

Нагадаємо, що за результатами опитування ООН, більшість українців, які виїхали за кордон, хочуть повернутися якнайшвидше, але близько двох третин залишатимуться за кордоном, поки не вщухнуть бойові дії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі