Ініціатива Зеленського щодо Міжнародного гібридного трибуналу: В чому суть і що для цього потрібно

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Ініціатива Зеленського щодо Міжнародного гібридного трибуналу: В чому суть і що для цього потрібно © Facebook/Міністерство закордонних справ України
У зв'язку з фактами звірств російських окупантів, які відкрилися у звільненій Бучі, Володимир Зеленський заявив про необхідність спеціального механізму розслідування.

Президент Володимир Зеленський учора зробив низку важливих заяв у зв'язку з фактами, що розкрилися в Бучі, а також розповів про створення спеціального механізму для розслідування воєнних злочинів і злочинів проти людяності з участю міжнародних експертів. Найімовірніше, мова йде про створення міжнародного гібридного трибуналу для розслідування злочинів росіян в Україні. Інна Ведернікова у своїй статті для ZN.UA «Розлюднення Росії. Хто і як документує звірства «русского міра» в Бучі» пояснила, що потрібно для створення такого трибуналу та в чому його плюси.

За словами авторки, важливо нагадати, що для реалізації такого механізму, а також створення реальних передумов для міжнародного осуду політичної та пропагандистської верхівки Росії Зеленський повинен оперативно підписати закон про ратифікацію Україною Римського статуту.

«Я чула цю цитату Зеленського. Промову про спільну роботу національних і міжнародних спеціалістів — слідчих, прокурорів і суддів. Найімовірніше, президент має на увазі ідею створення міжнародного гібридного трибуналу, яка вже була презентована МЗС. У чому суть? Якщо ми говоримо про Міжнародний кримінальний суд, то він розслідує злочини за Римським статутом. Але, згідно зі своєю політикою, він справді наголошує тільки на «великій рибі». І він вочевидь не зможе охопити всі тисячі воєнних злочинів та встановити тисячі виконавців, які власноруч скоювали ці злочини. Понад те, Міжнародний кримінальний суд зараз не має юрисдикції щодо злочинів агресії. Із чим ми насправді зіштовхнулися внаслідок вторгнення Росії в Україну», – зазначила голова Ініціативи «Євромайдан SOS» і Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук. 

Тому за її словами створення міжнародного гібридного трибуналу було б додатковим механізмом для притягнення до відповідальності винних. У його рамках можна було б об'єднати роботу національних і міжнародних спеціалістів. Він би об’єднував як розслідування, так і суд, узявши на себе функцію розслідування всіх кримінальних злочинів.

«Звісно, у цьому випадку ще актуальнішим стає питання підписання президентом законопроєкту №2689 про воєнних злочинців, щоб гармонізувати національне законодавство і встановити в ньому відповідальність за воєнні злочини та злочини проти людяності. Бо те, що ми бачили в Бучі, Гостомелі, Ірпені, Макарові, Мотижині та інших містах і селищах Київщини, можна кваліфікувати як воєнні злочини та злочини проти людяності. Тим більше якщо ми хочемо акцентувати на системному характері цих злочинів», – зазначила правозахисниця.

Водночас Інна Ведернікова пояснила, що плюс гібридного міжнародного трибуналу – це насамперед гнучкість моделювання, що дозволяє враховувати особливості національної правової системи, уникнувши загроз, обумовлених незнанням українського контексту. Авторка пояснила, що це завжди позитивно впливає на розвиток спроможності національної судової системи. 

«Важливий, на думку правозахисниці, і демонстративний ефект: це не віртуальний суд у Гаазі, а живий процес, який проходить усередині країни і який можуть бачити суспільство та жертви злочинів. А це — легітимність в очах суспільства, що важливо в ситуації низької довіри до правоохоронної системи України», – додала Ведернікова.

Страшні кадри з деокупованих Бучі, Гостомеля та Ірпеня вразили увесь світ та викликали природне обурення у лідерів всіх цивілізованих країн. На звільнених територіях Київщини знайшли братські могили із загиблими українцями. На вулицях Ірпеня, Бучі та решти міст лежать розстріляні в потилицю тіла зі зв'язаними за спиною руками, на дорогах - обгорілі трупи. Світові ЗМІ та українські журналісти повідомляють про звірства російських солдатів протягом майже місяця окупації Київщини, зокрема - зґвалтування неповнолітніх.

Росія спростовує звинувачення щодо безчинств у згаданому населеному пункту, тамтешнє міноборони назвало кадри та фотографії, на яких видно тіла загиблих в Бучі, «черговою провокацією українських радикалів». РФ скликає засідання Радбезу ООН, задля спотворення даних про звірства своїх військових в Київській області.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі