Human Rights Watch та інші міжнародні організації направили лист Зеленському щодо реформи СБУ

Поділитися
Законопроект містить положення, які можуть завдати шкоди правам людини

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch і 23 організації написали спільного листа президенту України Володимиру Зеленському відносно деталей запланованої реформи Служби безпеки України. Вони сподіваються, що будуть усунені явні недоліки у процедурі. Про це повідомляє прес-служба HRW.

 «Парламент України не повинен втрачати можливість, яку надає нинішнє зобов’язання реформувати Службу безпеки України, а замість цього повинен усунути недоліки в пропозиціях щодо реформи», – йдеться в заяві.

Реформа необхідна для того, щоб «допомогти СБУ перетворитися на ефективну установу, яка поважає та підтримує міжнародні норми прав людини».

«Законопроект 3196-Д «Про Службу безпеки України», ухвалений Верховною Радою у першому читанні у січні 2021 року містить положення, які можуть завдати шкоди правам людини», – мовиться в листі.

Процес реформування було розпочато з метою впорядкування роботи відомства як розвідувального органу, включаючи вилучення правоохоронних функцій із його повноважень та передачу їх іншим органам.

«Поточна ініціатива щодо реформування служби безпеки, яку українські партнери та союзники давно закликали уряд здійснити, необхідна і давно назріла. Але для реформи, щоб досягти успіху та зміцнити верховенство права в Україні, насамперед потрібно розглянути декілька ключових проблемних аспектів запропонованого закону», – сказав Г’ю Вільямсон, директор з питань прав людини у Європі та Центральній Азії.

Організації також відзначили, що запропонований законодавчий акт «надає органу надзвичайний доступ до фінансових та особистих комунікацій в інтернеті та вказує на відсутність положень про сильний, ефективний громадський нагляд за службою безпеки».

28 січня Верховна Рада ухвалила у першому читанні проект закону №3196-д «Про внесення змін до закону України «Про Службу безпеки України» щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України». За це проголосували 285 народних обранців.

Документ передбачає, зокрема, ліквідацію спецпідрозділів служби з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією, а також пропонує механізми реагування на загрози державній безпеці. Крім цього, у проекті закону заплановане скорочення чисельності співробітників.

Президент Володимир Зеленський схвально відреагував на таке рішення парламенту і назвав його «важливим кроком у реформуванні Служби безпеки».

Детальніше про те, як парламент робить крок до реформи СБУ і чому вона досі неповноцінна, а перспективи втілення - туманні, читайте в статті Віталія Шабуніна та Олени Щербан "Реформа СБУ: ні вашим, ні нашим" на сайті ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі