Щорічно Третій Спас, Горіховий Спас або Нерукотворний Спас відзначають в один і той же день, 29 серпня. Йому передують два інших Спаса - Медовий і Яблучний.
Відповідно, у 2021 році святкування Хлібного Спаса припадає на неділю.
Горіховий Спас - завершальний з трьох літніх Спасів. Таку назву свято отримало, адже в цей час якраз дозріває ліщина і можна займатися його збором і заготівлею.
Традиції святкування
На Русі Третій Спас був дуже важливим днем, адже тільки відзначили Успіння, і почали заготівлю запасів на зиму, так тут вже Горіховий Спас наблизився.
Хлібний Спас вважається прощанням з літом і підготовкою до осені. Існує давня приказка: "Перший Спас - на воді стоять, другий Спас - яблука їдять, третій Спас - на зелених горах полотна продають".
У цей день традиційно печуть хліб із зерна нового врожаю, а з горіхів виготовляють цілющу настоянку на зиму. Гілки ліщини використовували для виготовлення банних віників. Вважається, що банний віник, виготовлений на Горіховий Спас, може позбавити від недуг.
У свято заведено ходити в лазню і паритися з горіховими віниками. В цей день також заведено чистити криниці й святити воду.
У цей день вшановували рукодільниць, починали торгувати домотканими полотнами та ремісничими виробами.
Крім цього, люди традиційно на Третій Спас йдуть з ранку до церкви, щоб освятити літні дари: хліб, яблука, виноград і горіхи.
Прикмети свята
Люди вірили, що якщо в цей день потрібно піти та вмитися водою зі святого джерела, а також набрати води додому. Її потім використовували як цілюще зілля.
По погоді на Третій Спас судили про майбутню осені й зими. Теплі і ясні дні вважалися доброю прикметою, і запорукою щодо легкої зими, гарного майбутнього врожаю озимих і ситного року.
- Журавлі полетіли на південь – Покрова (14 жовтня) буде морозною.
- Якщо почався дощ із грозою – осінь буде теплою.
- Чим більше горіхів зібрати на Третій Спас, тим більшим буде урожай зерна наступного року.
- Щоб відвести від себе порчу, треба було з'їсти перший горіх самому, а другий віддати першій ліпшій людині.
- Яким буде на смак перший горіх, таким буде і прийдешній рік: стиглий і солодкий горіх – до великого кохання, недозрілий – до важливої звістки, гнилий – до біди, а гіркий – обіцяє проблеми.