Тимчасовий виконувая обов'язків начальника Головного слідчого управління Служби безпеки України Анлрей Швець разом із сім'єю мешкає в маєтку в елітному котеджному селищі «Золоче» в селі Вишеньки під Києвом, повідомляє «Радіо Свобода». Орієнтовна вартість будинку, що належить Швецю, за даними журналістів проекту «Схеми», - 11 млн гривень.
Автори сюжету з'ясували, що сім'я високопосадовця СБУ живе в цьому будинку як мінімум півроку. Однак об'єкт формально досі не введений в експлуатацію, і інформація про нього відсутня в державному реєстрі нерухомості. У будинку навіть немає поштової адреси. Тому з реєстрів неможливо дізнатися, хто, коли і за скільки його придбав. Два сусідні будинки продаються на 420 і 430 тисяч доларів відповідно.
Починаючи з червня 2020 року «Схеми» фіксували в маєтку в «Золоче» автомобілі сім'ї СБУшника: одна автівка з них належить його 19-річній доньці, дві інші - Toyota Camry і Mercedes - самому Швецю.
Земля, на якій розташовується житловий будинок та інші будівлі, оформлена на дружину і батька Андрія Швеця. «Схеми» з'ясували, що 18 соток землі обійшлися їм в 180 тисяч гривень, тобто трохи менше 7 тисяч доларів.
Однак ринкова вартість подібних ділянок - близько 40 тисяч доларів. Журналісти прийшли до висновку, що земля обійшлася родині Швеця в чотири-п'ять разів дешевше ринку.
Земельна ділянка сім'я СБУшника придбала у бізнесмена Ігоря Титаренка. Він і його фірма неодноразово були фігурантами кримінальних проваджень, що розслідували СБУ і ДФС. Пояснювати журналістам, чому він продав ділянку істотно дешевше реальної вартості, бізнесмен відмовився.
Батько Швеця володів ще одним будинком в цьому ж селищі. За кілька днів до виходу матеріалу він продав двоповерховий котедж площею 200 квадратних метрів з басейном.
Журналісти звертають увагу на те, що Швець усе життя в основному працював на державній службі, а у членів його сім'ї немає прибуткового бізнесу і суттєвих офіційних доходів, якими можна було б пояснити наявність дорогої нерухомості. ГСУ СБУ Швець в статусі т.в.о. керує вже більше року.
Згідно з даними Податкової, дружина Швеця за 22 роки офіційно заробила лише 70 тисяч гривень, а батько СБУшника - 245 тисяч гривень за цей же період. На нього також оформлена частка в фірмі з відносно невисокими доходами.
Дохід матері Швеця за 22 роки складе 1,2 млн гривень включно з банківськими відсотками і соцвиплатами. Сукупні офіційні доходи головного героя розслідування за цей же період, за інформацією журналістів, склали 7,425 млн гривень.
Андрій Швець з 2003 року працював в прокуратурі Київської області, потім в Податковій і Міністерстві юстиції. З кінця 2016 року він близько року пропрацював в юридичній компанії, яку сам же і заснував. У 2019 він ще на півроку повертався в приватний сектор.
На запит журналістів в СБУ відповіли, що в 2018 році, займаючись бізнесом, Швець отримав близько 5 млн гривень доходу. А маєток в Вишеньках побудували за кошти батька СБУшника, що той отримав продавши свій старий будинок, і інших членів сім'ї Швеця.
У СБУ запевнили, що інформації про витрати на будівництво будинку буде відображена в декларації співробітника за 2020 рік. Однак ця декларація засекречена, і ознайомиться з нею у журналістів можливості, швидше за все, не буде.
«Схеми» вже присвячували розслідування начальнику Управління внутрішньої безпеки СБУ Андрію Наумову, сім'я якого придбала трикімнатну квартиру в центрі Києві учетверо дешевше за ринкову ціни. Квартира, а також будинок і земельна ділянка під Києвом оформлені на матір-пенсіонерку Наумова, але користується нерухомістю СБУшник і його сім'я.
14 жовтня президент Володимир Зеленський своїм указом присвоїв Андрію Наумову військове звання бригадного генерала.
Згідно з останньою декларації за 2019, яку Наумов подав до початку роботи в СБУ, у нього немає власної нерухомості. Він орендує службове житло і зберігає заощадження готівкою і в банку.