Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман розкритикував дії міністра закордонних справ Павла Клімкіна щодо ноти-відповіді Росії і ситуації з президентом України Володимиром Зеленським в ефірі програми "Право на владу" на телеканалі "1+1", передає ТСН.
Гройсман нагадав, що звільнення військовополонених українських моряків, яких утримує Кремль, є однією з першочергових завдань української дипломатії, оскільки військові виконували наказ держави, яка несе відповідальність за їхню долю.
"Що стосується позиції міністра. Міністр закордонних справ – це креатура президента України. Він був призначений за поданням президента Порошенка. Сьогодні так сталося, він працює під керівництвом президента Зеленського. І виходити сьогодні з нотами, не погоджуючи своєї політики ні з президентом, ні з прем'єр-міністром – я вважаю, що це неприпустимо... За кожною такою заявою є доля людей. Це повинно бути обговорено з президентом. Якщо потрібен був уряд – будь ласка. І ми б тоді взялися разом за вирішення цієї проблеми", – заявив прем'єр.
Володимир Зеленський обурився тим, що Павло Клімкін не повідомив йому про ноту МЗС РФ щодо українських військовополонених моряків, а також про відповідь українського дипломатичного відомства. За словами Зеленського, такі дії Клімкіна можуть поставити під загрозу повернення військовополонених моряків.
Напередодні МЗС РФ направило українському Міністерству закордонних справ дипломатичну ноту, в якій країна-агресор фактично просить гарантувати переслідування українських військовополонених моряків. В українському дипломатичному відомстві заявили, що така пропозиція РФ є неприйнятною і загострює суперечку між Україною і Росією щодо імунітетів військових кораблів. Про таку позицію Україна вже повідомила Міжнародний трибунал ООН.
Нагадаємо, в кінці призначеного строку Росія відзвітувала Міжнародному трибуналу ООН з морського права щодо виконання вимоги про звільнення українських військовополонених моряків. Однак, українців досі утримують в Московському СІЗО "Лефортово". Адже Росія продовжує маніпулювати власним розумінням наказу трибуналу.
25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ звільнити два катери, рейдовий буксир ВМС України і 24 українських моряків. Рішення підтримали 19 суддів, російський суддя голосував "проти".
25 листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя, перехід здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.
Докладніше про позов України проти Росії у справі військовополонених моряків читайте у статті Володимира Кравченка "Гамбурзький розрахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".