Голова Чернігівського управління СБУ Олександр Довженко, який підпадає під люстраційні критерії, був підвищений у званні. 25 березня йому було присвоєно звання генерал-майора.
Про це йдеться в статті Олега Кухаренко для DT.UA.
"Очільник Чернігівського управління СБУ Олександр Довженко, який підпадає під люстраційні критерії, зі своєї посади знятий не був. Хоча при Януковичі очолював обласне управління, куди був призначений з подачі тодішнього голови СБУ Олександра Якименка (в якого свого часу ходив у заступниках в СБУ Донецької області). Але замість звільнення Довженко дочекався... підвищення у званні. 25 березня (тоді ж, коли й Демчині) йому було присвоєно звання генерал-майора", - йдеться в статті.
"Як стверджують деякі джерела - старанням Ігоря Кононенка й Сергія Березенка. І тепер він може практично не турбуватися про свою долю, попри те що громадськість Чернігівщини продовжує вимагати його люстрації. Річ у тім, що тільки особи, які мають генеральський чин, можуть отримати індульгенцію від президента, який має право убезпечити від люстрації кадри, що становлять особливу цінність для національної безпеки держави. Новоспечений генерал Довженко, треба думати, кадр особливо цінний", - пише Кухаренко.
За його словами, коли була виявлена інформація, що у деяких осіб є критерії, які є підставою для застосування заборон, в АП було направлено офіційний лист.
"Питання призначення та звільнення цих осіб відноситься до повноважень президента. Ці особи можуть отримати індульгенцію, через указ президента щодо незастосування до них заборон. Однак, закон не передбачає відтермінування. Повинні застосувати закон, а далі - це вже право президента. Які підстави у президента для надання індульгенції? Це застосовується виключно для вищого офіцерського складу, починаючи від генерала. І обумовлюється необхідністю забезпечення обороноздатності держави. СБУ є учасником АТО, тому при відповідному оформленні документа це може розглядатися. Але там є умова - обов'язково", - йдеться в статті.
"На сьогоднішній день таку індульгенцію президент застосував до семи осіб", - пише Кухаренко.
Як повідомлялося раніше, 14 квітня, в день голосування за новий Кабінет міністрів, президент України підписав указ про звільнення першого заступника голови СБУ - начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ Віктора Трепака.
За даними джерел ZN.UA, в Адміністрації президента сподівалися, що Трепак захоче зберегти за собою посаду першого заступника голови СБУ, віддавши посаду керівника управління "К" Павлу Демчині, з чим і було пов'язане затягування з підписанням його рапорту.
Як розповів Трепак в інтерв'ю для ZN.UA, у справі "діамантових прокурорів" на співробітників СБУ чинився "потужний тиск". За словами Трепака, після затримання фігурантів цієї справи ГПУ відкрила кримінальні провадження, предметом яких стала діяльність співробітників відділу "К".
Нагадаємо, на початку липня 2015 року співробітники СБУ затримали першого заступника начальника Головного слідчого управління ГПУ Володимира Шапакина та заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця за підозрою у вимаганні хабара в особливо великому розмірі. У ході затримання у них було виявлено близько 500 тис. дол, а також діаманти і вогнепальну зброю.
Печерський райсуд Києва виніс рішення про арешт Шапакина і Корнійця на два місяці з можливістю внесення застави у розмірі 3,2 млн гривень. Шапакин вніс необхідну суму застави і був відпущений з СІЗО.
Докладніше читайте в статті Олега Кухаренка "Особливо цінні кадри" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".