Після переходу на нову модель фінансування і створення госпітальних округів в Україні не очікується масове закриття лікарень, але деякі заклади змушені будуть перепрофілюватися.
Про це в ефірі hromadske заявила міністр охорони здоров'я Зоряна Скалецька.
"Рішення про закриття, реорганізацію чи будь-що інше має здійснювати місцева влада, виходячи з розуміння як власник, як вони можуть організувати (роботу - ред.). Тому я більш ніж переконана, що закриття закладів не настільки актуальне, скільки правильне використання цього ресурсу приміщень", - сказала Міністерка.
Як приклад Скалецька навела нестачу реабілітаційних відділень і "багатьох інших послуг".
"І сьогодні для місцевої влади швидше буде виклик, як перепрофілювати те чи інше відділення чи заклад, можливо скомпонувати види закладів, відділень, для того, щоби мати можливість не лише просто забезпечити доступ, а ще й розширити його", - пояснила вона.
Така оптимізація зокрема передбачена в межах створення в кожній області госпітального округу. Також з 1 квітня державні лікарні повинні перейти на нову модель фінансування - укласти договір з Національною службою здоров'я, від якої вони отримуватимуть кошти за надані послуги. Для укладання такого договору медичний заклад має відповідати вимогам НСЗУ - зокрема це автономізація закладів та наявність комп'ютерів хоча би для ординаторських кімнатах відділень.
Новий МОЗ вніс до бюджету значно менші кошти на закупівлю ліків з рідкісними хворобами. Це означає, що люди, яким хоча б якось допомагала держава, залишаються один на один зі своїми захворюваннями, лікування яких коштує захмарно дорого, а ліки в переважній більшості випадків є єдиним шансом продовжити людям життя.
Нова команда Міністерства охорони здоров'я на третину скоротила бюджетні витрати на закупівлю ліків для людей з рідкісними хворобами. На це з посиланням на дані законопроекту про бюджет на 2020 рік вказує Українська правда.
Фінансування деяких рідкісних хвороб скоротили майже вдвічі. Наприклад, якщо в 2019 році на дітей хворих на муковісцидоз держава витратила 72,393 млн грн, то у 2020 планують витратити 34,822 млн грн.
Також майже вдвічі урізали фінансування дорослих хворих на гемофілію: з 463,73 млн. грн. у 2019 році до 262 млн. грн. у 2020 році.