Павел Латушка - один з представників білоруської опозиції - стверджує, що Білорусь причетна до незаконної депортації українських дітей з окупованих територій. В інтерв’ю Gazeta Wyborcza він запевнив, що має докази.
Латушка в минулому обіймав посаду міністра культури Білорусі. Тепер він один з найвідоміших критиків режиму Аляксандра Лукашенка і стверджує, що не лише Росія скоює військові злочини у війні проти України. Опозиціонер звинувачує білоруську владу у викраденні щонайменше 1400 українських дітей з окупованих Росією територій.
«Ще тисячу планують вивезти найближчим часом. В основному це діти з дитбудинків», - стверджує Латушка, додавши, що першу тисячу українських дітей в Білорусь за рішенням Лукашенка вивезли ще торік.
«В рамках Союзної держави Білорусі і Росії були затверджені спеціальні проекти з вивезення українських дітей у віці від 6 до 15 років на територію Республіки Білорусь. Ці рішення були прийняті за вказівкою Путіна і Лукашенка», - сказав він в інтерв'ю виданню Gazeta Wyborcza.
У Білорусі режим вніс опозиціонера в список терористів. Крім того, був виданий ордер на його арешт. Латушка підкреслює норми міжнародного права, які порушив Мінськ.
«Під час агресії діти на окупованих територіях не можуть бути депортовані до країни, яка не має статусу нейтральної держави. У випадку з Білоруссю про це не може бути й мови. Аляксандр Лукашенко підтримує Владіміра Путіна з самого початку агресії, в тому числі, постачаючи йому зброю, тренуючи і лікуючи його солдатів», - підкреслює білоруський опозиціонер.
При цьому він звертає увагу на те, що білоруська влада не уклала жодної угоди з Україною, яка б дозволяла вивозити дітей в Білорусь.
Паралімпієць підтримує викрадення дітей
За словами Латушки, депортованих з України дітей розміщують у кількох піонерських таборах на білоруській території, зокрема в Солігорській, Гомельській, Вітебській і Мінській областях. Їх депортацію та утримання фінансує державне підприємство «Білоруськалій», а всю процедуру організовує державний благодійний фонд Алєксєя Талая, члена білоруської паралімпійської збірної з плавання. Цей чоловік, як зазначає Латушка, відомий тим, що активно демонструє підтримку режиму.
Фонд імені Талая не приховує, що привозить в країну дітей з України. На офіційному сайті організації зазначено, що «діти Донбасу зі звільнених територій» приїжджають до Білорусі, щоб «оздоровитися». Це певною мірою підтвердив і сам Алєксєй Талай, який послався на твердження Павла Латушки в месенджері Telegram. Паралімпієць написав: «Ніяка Гаага не завадить нам займатися благодійністю, продовжуючи допомагати дітям Донбасу».
Про вивезення дітей з Донбасу до Білорусі пишуть і державні ЗМІ, які, втім, говорять не про примусову депортацію, а про «оздоровчі табори», де діти повинні «відпочити і забути про важкі часи».
«Їх засиплять антиукраїнською пропагандою»
У Мінську, схоже, планують і далі вивозити українських дітей. Голова Мінської обласної організації профспілки працівників хімічної, гірничодобувної промисловості і нафтовиків Дмітрій Швайба, якого цитувало видання Sputnik, ще восени заявив, що «дітям з Донбасу» буде дозволено залишитися в Білорусі на постійне проживання, щоб навчатися, а потім працювати на державному гірничодобувному комбінаті.
«Ми отримали звернення з Донецька і Луганська з проханням розглянути можливість зарахування цих дітей до середніх спеціальних навчальних закладів Білорусі, навіть з можливою стипендією, з метою продовження навчання з проживанням у гуртожитках і подальшим працевлаштуванням», - сказав Швайба.
Латушка також звертає увагу на заяву Державного секретаря Союзної держави Дмітрія Мєзенцева, який під час відвідування табору для дітей з України заявив, що Білорусь «допоможе дітям забути пережиті важкі моменти, знайти своє місце в світі і реалізувати свої мрії, щоб стати хорошими громадянами своєї країни».
«Цих дітей не вчитимуть українського гімну. Їх засипатимуть антиукраїнською пропагандою, навчатимуть російською мовою, за російсько-білоруською програмою», - вважає Латушка.
На питання про інші українські території, з яких планується депортація дітей, білоруський опозиціонер згадує, зокрема, Маріуполь.
«Але ті документи, які ми зібрали, дозволяють нам вважати, що мова повинна йти і про інші окуповані території», - каже він.
В Україні хочуть розслідування
Латушка не приховує, що дуже хоче, аби Лукашенко і інші представники режиму відповіли за скоєні злочини в суді. І щоб Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт Лукашенка. Білоруська юристка Крістіна Ріхтер, яка виступає радницею опозиціонерки Святлани Ціханоускої, підкреслює, що для того, щоб говорити про якісь наслідки або юридичні кроки, необхідно перевірити інформацію.
«Не виключено, що це відбувається. Наразі я не можу підтвердити чи спростувати цю інформацію. Матеріали, зібрані співробітниками Павла Латушки, повинні бути ретельно вивчені», - сказала вона польській газеті.
Водночас Ріхтер зазначила, що не всіх дітей, вивезених з окупованих територій в Білорусь, можна вважати примусово депортованими.
«Сам факт переміщення дітей з території однієї країни в іншу - це не достатній доказ. За моєю інформацією, Фонд Алєксєя Талая перевозив дітей на відпочинок і лікування за згодою батьків», - прокоментувала вона.
Про необхідність розслідування говорив і колишній Уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба.
«Українська сторона не має належним чином задокументованих фактів вивезення українських дітей в Білорусь, але таке розслідування необхідне», - підкреслив він.
При цьому він додав, явно не погоджуючись із заявою Крістіни Ріхтер, що навіть якщо діти поїхали в Білорусь і повернулися з неї, сам факт їх переміщення все одно слід вважати військовим злочином. Такої ж думки дотримується координатор Фонду «Врятуймо Україну» Мирослава Харченко. Її організація займається поверненням дітей з Росії.
«Ми ще не рятували дітей безпосередньо з Білорусі. У нас є інформація про дітей у Білорусі, але поки що ми не можемо її оприлюднити. З точки зору закону, немає різниці, куди вони були вивезені. Чи їх депортували в Росію, чи в якусь іншу країну - не має значення, це депортація, а отже, той самий злочин», - сказала Харченко польському виданню.
Активістка також підтвердила, що українська сторона працює над тим, щоб забрати дітей з Білорусі. З початку повномасштабної агресії Росія депортувала понад 19 тисяч українських дітей. Харченко наголошує, що ця цифра включає лише підтверджені та задокументовані випадки. За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, до Росії може бути депортовано до 300 тисяч дітей. А Національне інформаційне бюро, яке посилається на відкриті російські джерела, називає цифру у 744 тисяч дітей. Українські експерти наголошують, що Росія почала депортувати українських дітей ще у 2014 році після анексії Криму та початку війни на Донбасі.
Раніше також стало відомо, що лише в Краснодарському краї Росії незаконно оформили усиновлення понад 1000 дітей, яких окупанти вивезли із захопленого Маріуполя.