FT: Безпека Європи буде залежати від успіху відбудови України після війни

Поділитися
FT: Безпека Європи буде залежати від успіху відбудови України після війни © Василь Артюшенко, ZN.UA
Експерт пояснює, чому керувати відбудовою України буде важче, ніж відбудовою всієї Європи після Другої світової війни.

Повний економічний вплив російського вторгнення на Україну важко розрахувати через туман війни. Але вже зрозуміло, що Україні знадобиться велика фінансова допомога, коли бої закінчаться.

«Саме зараз головні донори повинні скласти плани і процедури, щоб її забезпечити. Потенційна геополітична ціна провалу дуже висока. Лідери G7 допускають, що Україні знадобиться ініціатива, схожа на План Маршалла. Але відбудова України буде більш складною, ніж профінансований США проект відбудови Європи після Другої світової війни», - пише в статті редактор Financial Times і головний економіст американської консалтингової компанії Kroll Меган Грін.

Вона пояснює, що у Плану Маршалла був один донор і 16 реципієнтів. Але у випадку післявоєнної України все буде якраз навпаки: один реципієнт і щонайменше 16 донорів, серед яких окремі країни, інститути з розвитку, міжнародні організації, приватні компанії, а можливо в хід підуть також російські активи і репарації. 

«Це тягне за собою безліч проблем з координацією. І поки що прогрес у спробах вирішити їх не спостерігалося. Може здатися, що ще передчасно обговорювати відбудову України, поки війна триває, а ризик замороження конфлікту на роки залишається високим. Але зараз саме час для створення інфраструктури для всеосяжної реконструкції, щоб робота почалася одразу, щойно гармати замовкнуть», - пише автор, нагадуючи, що Україна вже намагалася запустити цей процес.

Київ представив свій план відбудови на конференції донорів в Лугано ще в липні. Крім того, в жовтні пройшла зустріч в рамках G7 в Берліні під патронатом Німеччини. В Лугано, однак, донори були не готовими. А США і інші ключові країни не прислали своїх представників найвищого рівня. Берлінська зустріч дала не багато конкретних пропозицій. США як найбільший донор України не були належним чином представлені. А західні лідери були відносно неорганізованими. Лідери G7 домовилися минулого тижня створити донорську платформу для України, але не вдавалися в деталі.

«Європа повинна очолити програму відновлення. В червні ЄС погодився прийняти Україну як країну-кандидата на вступ. Європейське лідерство може подбати, щоб країна розвивала свої інститути і стандарти відповідно до вимог ЄС. Але ЄС не повинен очолювати процес збору і розподілу фінансування», - пише автор, додаючи, що більшість економістів згодні з твердженням, що Україні потрібна реструктуризація боргу і гранти, а не позики.

Тому що позики потрібно, зрештою, сплачувати, що підвищує ризик початку боргової кризи. Але процес ухвалення рішень в ЄС на основі консенсусу означає, що позики легше схвалити, ніж гранти (хоча Угорщина показала, що навіть з позиками не все так просто).

«Майже все фінансування від інститутів ЄС надходило у формі позик, в той час як фінансування від США - у вигляді грантів. Видача позик була теж проблемою для ЄС. Станом на листопад США передали близько 60% обіцяних коштів, в той час як Євросоюз перерахував лише близько 27%. Гострота необхідності показати результат може скоротитися, коли екзистенційна загроза спаде, а відбудова почнеться», - пояснює автор.

На думку Грін, ЄС краще взяти на себе провідну роль у новому незалежному агентстві, яке буде створене для контролю над реалізацією проектів в Україні. Це має бути щось схоже на Адміністрацію економічної співпраці, яка була створена для управління Планом Маршалла. Нове спеціальне агентство з відбудови України повинно базуватися в Брюсселі з сильною присутністю в Києві, щоб інтереси всіх донорів були представлені.

«Як йдеться в пропозиції Центру дослідження економічної політики, нова агенція повинна створити трастовий фонд за участі багатьох донорів. Такий інструмент часто використовує Світовий банк для залучення різних джерел фінансування. Щоб мобілізувати капітал швидко, агенція може створити об’єкт, який може випускати облігації під довгострокові зобов’язання донорів», - пропонує Грін.

Вона застерігає, що успіх програм відбудови не гарантований. І досвід Афганістану і Іраку це підтверджує. Однак, ціна невдачі буде «дуже високою для України, Європи і всього світу».

«Провальна країна в Європі, яка межує з Росією, стане кошмаром в сфері безпеки. Вона створить кризу через наплив біженців, оскільки в мільйонів українців не буде причин повертатися додому. І це посилить скепсис щодо західних цінностей і намірів серед країн, які відмовилися стати на чиюсь сторону у війні. Бої тривають, але час планувати мир вже настав», - пише Грін.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі