Формальна боротьба «за прозорість» може зробити конкурс підручників більш закритим – експертка

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Формальна боротьба «за прозорість» може зробити конкурс підручників більш закритим – експертка
МОН відкрило списки експертів при конкурсних комісіях. Отже, учасникам конкурсів вже відомо, з ким можна спробувати «домовитися».

У Міністерства освіти і науки дійшли руки до конкурсу підручників – воно підготувало проєкт нового Порядку їх  конкурсного  відбору. У  парламенті  не оминули це питання (бо ж зовсім недавно  прогриміли скандали з підручником, у якому рак радили лікувати содою) – відбулися комітетські слухання про якість підручників, і ВР проголосувала у першому читанні законопроєкт про покращення якості навчальних матеріалів. 

Усі ці  рішення ще не доведені до логічного завершення – на законопроєкт чекає друге читання, парламентський комітет узяв паузу на два тижні, аби вивчити всі пропозиції і зауваження і вже тоді ухвалити рекомендації, так само ще обробляє висновки публічного обговорення МОН.

Якщо хтось думає, що це справа видавців і міністерства, він глибоко помиляється. Це стосується кожної сім’ї, де є дитина, і це стосується всієї країни, яка думає про своє майбутнє. Редакторка відділу освіти та науки ZN.UA Оксана Онищенко вирішила розібратися, які ідеї вирують і куди вітер дме. 

«Боюся, щоб під гаслом боротьби за чесний і прозорий конкурс і викорінення «підручників про соду», конкурс підручників не став насправді менш справедливим і більш вразливим до корупції. Це слушна нагода позбавитися від прогресивних, але незручних для нечесного бізнесу ідей, закладених попередниками», - наголошує авторка.

Найголовніше відбувається за кулісами конкурсу підручників.  Саме там фільтрують учасників конкурсу – хто пройшов у фінал і буде виставлений учителям на голосування, а хто пролітає. Рішення приймається конкурсною комісією на основі висновків експертів – щасливці отримують гриф (дозвіл) Міносвіти.

«От це і є слабке місце конкурсу підручників, якраз тут найбільше корупційних ризиків. Під гаслом прозорості і відкритості міністерство вже відкрило списки експертів – «членів експертних рад» при конкурсних комісіях. Це означає, що учасники конкурсу заздалегідь знають, від кого залежить рішення про перемогу, а отже за бажанням можуть пошукати шляхи впливу на цих людей. Невідомо також, за яким принципом тепер обиратимуть експертів для рецензування рукописів. Якщо організатори конкурсу захочуть взяти  «своїх» – що цьому завадить?», - запитується Онищенко.

Час покаже, чи справдяться побоювання щодо майбутнього конкурсу підручників. А ZN.UA пильно стежитиме за цим питанням.

Доки школярі відпочивають на канікулах, у парламенті та в МОН готують нові правила, за якими обиратимуть кращі підручники для школярів. Що планують змінити, і чи справді це поліпшить ситуацію? Чи буде конкурсний відбір справедливим? Розбиралася Оксана Онищенко в матеріалі «Чи потраплять хороші підручники до школи?» для читачів ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі