Член Синоду Православної церкви України, почесний патріарх Філарет дорікнув предстоятеля ПЦУ в "порушенні домовленостей" і заявив про своє право скликати Собор для зміни Статуту помісної церкви. Філарет стверджує, що Київський патріархат все ще існує, і він є главою патріархії, йдеться в сюжеті "ТСН", опублікованому ввечері в неділю, 12 травня.
"Є патріарх? Якщо є патріарх, значить, є і патріархат. Київська патріархія. Тому повертати патріархат не потрібно. Він є і має бути", - заявив Філарет.
Автори матеріалу повідомляють, що колишній голова УПЦ КП веде активну підготовку до проведення Собору, який має ухвалити нову редакцію Статуту помісної церкви. При цьому Філарет не виключає, що його дії призведуть до розколу в українській церкві, і вона знову стане невизнаною іншими помісними церквами.
"Допускаю. Але ми створимо єдину церкву... І буде патріархат. Причому, не тільки буде невизнаним. Прийде час, коли буде визнано", - запевнив почесний патріарх.
Говорячи про свої претензії до митрополита Епіфанія, предстоятеля ПЦУ, Філарет висловив обурення, що той з ним практично не спілкується і "пішов шляхом неправди". Екс-очільник УПЦ КП стверджує, що нібито було досягнуто домовленість, що Епіфаній відповідатиме за зв'язки ПЦУ з іншими помісними церквами, а керуватиме помісною церквою Філарет.
Автори матеріалу зазначають, що після вручення Томосу Епіфаній та Філарет не провели жодної спільної служби. Згідно з церковними канонами, правити службу має предстоятель церкви, проте екс-голова УПЦ КП на других ролях бути не погоджується.
"Претензії такі: він повинен співпрацювати зі мною. Як з патріархом... Хіба це спілкування? Коли кожен день потрібно управляти церквою. Тому спілкування немає. Через те, що немає спілкування – а воно повинно бути – церква розділилася. Тому зараз моє завдання, як патріарха, зберегти українську церкву", - заявив Філарет.
У свою чергу, митрополит Епіфаній висловив надію, що церкви вдасться уникнути розколу. Він підкреслив, що реалізація сценарію, на якому наполягає Філарет, відкине церква до стану, в якому вона була до отримання Томосу – вона знову ризикує опинитися невизнаною світовим православ'ям.
"Ми віримо в наше спільне майбутнє, ми будемо і надалі всі разом будувати нашу помісну церкву, об'єднувати біля київського престолу всіх православних українців", - запевнив предстоятель ПЦУ.
Кілька днів тому низка видань поширили копії запрошень на зустріч за підписом Філарета, зроблені на бланках Київського патріархату, розпущеного ще в грудні перед об'єднавчим собором. Такі запрошення отримали майже всі єпископи новоутвореної Православної церкви України. За даними ЗМІ, Філарет розраховує на відродження УПЦ КП з собою на чолі.
Голова ПЦУ митрополит Епіфаній розповів, що його на цю зустріч не запрошували і визнав, що між ним і "почесним патріархом" ПЦУ Філаретом існує конфлікт.
10 травня Філарет відправив Епіфанію запрошення на все тому ж бланку УПЦ КП.
У свою чергу, Епіфаній вказав на відсутність підстав для скликання Помісного Собору і зміни Статуту ПЦУ, так якчерез це помісна церква може втратити Томос.
Нагадаємо, 6 січня Україна отримала Томос про автокефалію ПЦУ, підписаний Вселенським патріархом Варфоломієм напередодні.
Церемонія передачі палиці й Томосу митрополиту Епіфанію офіційно завершила процедуру отримання Україною церковної незалежності. 9 січня усі члени Синоду Вселенського патріархату підписали документ, чим технічно завершили його оформлення.
15 грудня на Об'єднавчому соборі в Софії Київській був обраний голова помісної української церкви – Православної церкви України. Ним став 39-річний митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній.
Докладніше про перспективи помісної церкви читайте в матеріалі Катерини Щоткіної "Визнай самого себе" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".