Насправді екзаменаційних білетів перед нами багато, і на кожному з них можемо "засипатися". Є завдання вічні, а саме: як стати державним народом і придбати належну політичну культуру? Тут тестування не має сенсу, оскільки відповідь "Зроблено" неможлива в принципі.
Про це в опитуванні DT.UA заявив Мирослав Маринович, проректор Українського католицького університету.
"Але одну проблему все ж виділю: у 2015 році я позначив її відомим терміном "пастка прокладеної колії" (path dependence trap). Лижникові значно легше йти по готовій лижні, ніж прокладати її самостійно. А якщо вже він йде за старою лижнею, то напрям руху задає вона, а не лижник. Зараз в Україні на цього лижника схожі всі: президент, народні депутати, політичні партії, протестні рухи, ну, і в цілому ми, тобто громадянське суспільство. Тому головне завдання на 2018 рік - все-таки вирватися з прокладеної колії, бо для нас вона - як русло Ніагари, - каже Маринович. - В теорії біологічної еволюції подібна задача вирішується тим, що після численних безуспішних мутацій "раптом" відбувається успішна комплексна мутація, і на арену виходить вже готовий новий біологічний вид з елементами, вже підігнаними один до одного. У нашому випадку повинна була б з'явитися група політичних пасіонаріїв з вже готовою програмою трансформації країни (але не тими декоративними словесними плахтами, що висять на стінах виборчих дільниць під назвою "Політична програма партії"). Нею не стане якась "рятувальна" група радикалів, оскільки країні не потрібен емоційний надрив, а ціннісно зріла і функціонально ефективна альтернатива".
На думку відомого правозахисника, сьогодні також очевидно, що на повний "абордаж" Європа нас не візьме. Адже там також діє своя "пастка колії". "Тому давайте наберемося впевненості барона Мюнхгаузена і витягнемо себе за волосся самі", - іронізує він.
"Слідом за Мартіном Лютером Кінгом я також скажу: I have a dream. Що настане день, коли молодь в Україні нарешті сприйме нинішню кризу не як причину для виїзду з країни, а як стимул і шанс її трансформувати. Кожне покоління покликане в чомусь заперечувати своїх попередників. А що якщо і справді в наступному році з'явиться критична маса тих, кому просто набридне жити в нинішній трясовині? Дивись, їм по силам буде створити новий суспільно-політичний організм, в якому пануватимуть цивілізовані принципи, взаємна довіра і особиста відповідальність, - зазначає Мирослав Маринович. - Тільки не кажіть, що це "мрія відрізаної голови"...
На запитання "Що обіцяє нам 2018-й? Яке головне завдання належить вирішити в найближчі 12 місяців? Якого дива ми чекаємо від Року собаки?" відомі українські діячі відповіли в проекті "З миру по диву..." у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".