Експертка про вступ абітурієнтів з ОРДЛО до вишів без ЗНО: Уряд звик затикати соціальні проблеми пільгами

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Експертка про вступ абітурієнтів з ОРДЛО до вишів без ЗНО: Уряд звик затикати соціальні проблеми пільгами
Роздача пряників і слонів при вступі до закладів вищої освіти негативно відбивається на її якості.

Закони, що стосуються соціально значущих проблем, нерідко приймаються в Україні без належної експертної дискусії, «з коліс». Не стали виключенням й ініційовані президегнтом Володимиром Зеленським зміни до правил вступу до вищих навчальних закладів, якими передбачено прийняття на бюджетні місця абітурієнтів з ОРДЛО без складання ними зовнішнього незалежного оцінювання,  констатує оглядачка ZN.UA Оксана Онищенко.

«Дуже жаль, що в нас немає публічних експертних дискусій з таких важливих питань, що закони приймаються терміново і "з коліс№. Так, як, наприклад, закон про ЗНО і ДПА», - відзначає авторка.

Вона нагадує, що із запровадженням ЗНО у середині 2000-х багато хто сподівався, що віднині правила вступу будуть єдиним для всіх і зводитимуться до кількох пунктів: «здав ЗНО – взяв участь у загальному конкурсі – вступив».

«Але, враховуючи традицію затикати соціальні проблеми пільгами, наші Умови прийому до вищих навчальних закладів ростуть як на дріжджах», - відзначає Оксана Онищенко.

«Зараз цей документ розрісся аж до 98 сторінок. У ньому наведено величезний список пільговиків і чотири види квот (тобто бюджетних місць, на які відбувається окремий «позаконкурсний конкурс») . Це й не дивно, бо парламенти різних скликань приймали популістські закони, які потім перекочували у правила вступної кампанії», - додає вона.

Авторка відзначає, що «вища освіта — це не пільга, не пряник і не подарунок. Це путівка у життя для найбільш обдарованих і краще підготовлених, які потім будуть лікарями, інженерами, суддями, прокурорами».

Оксана Онищенко, переконана, що правила вступу для всіх категорій абітурієнтів мають бути рівними і базуватися на результатах ЗНО. Держава, у свою чергу, може надавати пільги студентам  із соціально незахищених верств уже після того, як вони вступили до вишу. Наприклад, надавати гуртожиток, гідну стипендію і гарантувати перше робоче місце після отримання диплома.

«Тоді ми не боятимемося лягати на операційний стіл до випускника медвишу, сідати у транспортний засіб, спроєктований випускником інженерного вишу, тоді суддя/прокурор/слідчий з дипломом юриста не калічитиме чиїсь життя, вчитель — ламати психіку», - пояснює вона свою позицію.

«Це тільки здається, що роздача пряників і слонів при вступі, а значить неякісний відбір абітурієнтів, нічого не вартує нашій державі. Ще й як вартує. Без якісної вищої освіти у нас немає майбутнього», - резюмує авторка.

Детальніше про те, як президентський законопроект вплине на вступну кампанію і на якість вищої освіти читайте у статті Оксани Онищенко “Роздача пряників і слонів”.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі