Експертка називає способи повернення трудових мігрантів в Україну

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Експертка називає способи повернення трудових мігрантів в Україну Більшість мігрантів на карантині поки що не визначилися © pixabay.com
Створення тимчасових робочих місць у бюджетній сфері матиме, радше, короткочасний ефект.

З послабленням карантину і відкриттям кордонів України доведеться зіткнутися з новим викликом – зростанням відтоку трудових мігрантів. Суспільство і влада повинні визначити міграційні пріоритети, вважає директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова.

Поки що більшість мігрантів не визначилися. З одного боку, вони тимчасово відрізані від закордонних заробітків, з іншого – їх не цікавлять українські вакансії.

"Певним виходом може стати організація й залучення мігрантів до тимчасових робіт на період їх перебування в Україні. У стислі терміни необхідно допомогти відновитися мікро- і малому бізнесу, запропонувати громадські роботи як тимчасовий вихід із масового безробіття, через механізми концесії, публічно-приватного партнерства, державні закупівлі створити робочі місця в галузях, які дають значний мультиплікативний ефект (зокрема в будівництві)", - пише вона у своїй статті для ZN.UA.

Щоб послабити навантаження на держбюджет, в бюджетній сфері доцільно створювати не постійні, а тимчасові робочі місця, вважає соціологиня. Але всі вони не будуть високооплачуваними, а в умовах значного безробіття не стануть альтернативою робочих місць за кордоном; тому їх створення матиме, радше, короткочасний, ніж тривалий ефект.

"Ефективна недекларативна підтримка мікро- і малого бізнесу потребує залучення його представників до формування політики, зокрема виходу з карантину, своєчасного і повного інформування підприємців про прийняті рішення", - нагадує експерт.

Незайвими будуть встановлення пільг щодо кредитування, спрощення доступу до ринків, консультації та допомога правового та бухгалтерського характеру; а також легалізація мікробізнесу за допомогою "нульового варіанту": максимальне спрощення реєстрації, заборона контролю, сплата необтяжливого річного внеску до місцевого бюджету і гарантована державна підтримка на випадок форс-мажору.

"Безумовно, корисним буде впровадження програм, поширених у ЄС, але з обов'язковою попередньою експертизою щодо ризиків тінізації. Створення власної справи може стати реальною альтернативою трудовій міграції", - додає авторка.

Сприяти поверненню мігрантів може допомога в легальному працевлаштуванні та захисті їхніх прав за кордоном. Це не лише переконає мігрантів у лояльному ставленні до них держави, а й сприятиме встановленню більш тісних контактів з ними під час роботи в інших країнах.

Важливим є укладання угод про пенсійне забезпечення з країнами, в яких працюють українські мігранти, заборона оподаткування переказів, звільнення від митних зборів ввезених мігрантами засобів виробництва для розвитку власного бізнесу.

"Зрозуміло, що, попри всі зусилля, частина мігрантів не повернеться в Україну. З ними потрібно налагоджувати системні контакти, допомагати зберегти відчуття української належності. Ефективна співпраця з діаспорою сприятиме покращенню іміджу й посиленню впливовості України у світі", - пише Елла Лібанова.

Важливий напрям дій – впровадження спільно з урядами країн перебування наших мігрантів програм циркулярної міграції. Це вигідно обом сторонам, тому Україна має реальні можливості домовитися про залучення країн ЄС до фінансування таких програм. Прикладом є міграції сезонних працівників з України на основі міжурядових домовленостей.

Не менш важливо подолати в українському суспільстві негативні стереотипи щодо міграції. "З допомогою освітніх і комунікативних засобів потрібно наполегливо роз'яснювати, що міграція – це не проблема, котра потребує розв'язання, а реальність, із якою належить рахуватися і яку необхідно облаштовувати", - додає соціологиня.

Читайте також: Вибори під час пандемії: Південна Корея обирає парламент

Докладніше про те, якою має бути міграційна політика України під час і після пандемії, читайте у статті Елли Лібанової "Трудова міграція з України: вплив COVID-19".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі