Експерт змалював ситуацію з готовністю лікарень до медичної реформи

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Експерт змалював ситуацію з готовністю лікарень до медичної реформи © glavred.info
Жодного критичного стану - колишній глава НСЗУ.

Не готові повністю до проведення медичної реформи - максимум два відсотки закладів, деякі з них знаходяться в стадії реорганізації - приєднуються до когось. Про це повідомив колишній глава Національної служби здоров'я України Олег Петренко під час інтерв'ю для ZN.UA.

"Зараз в системі зареєстровано 98% закладів. На держборді НСЗУ з відкритими даними в режимі реального часу на сайті є окрема закладка – стан контрактування закладів. Кожна людина може найти свій заклад за назвою і подивитися, на які пакети він подався. Майже 1800 законтрактувалися на близько 10 тисяч пакетів. Всі ці пакети покривають всі види медичної допомоги, які передбачені законом в обсягах, не менше ніж 2019 року", - пояснив експерт.

Петренко зазначив, якщо брати за основу дані, подані за 2018 рік (за 2019-й тільки надійшли), то в результаті реформи виграють понад 40%. Приблизно стільки ж - це заклади, які залишаться на тому самому рівні.

"Раніше заклади фінансувалися з двох джерел – субвенції з держбюджету і місцеві бюджети "доливали". Останнім потрібно буде "долити" в такому ж обсязі, що й минулого року", - продовжив він.

Трохи менше 20% закладів (близько 150 -200) – це найслабкіші, які просто дотувалися, продовжив експерт. На те, що люди там не отримували допомогу, просто закривали очі.

"Ну як ти забереш ліцензію у невеличкої районної лікарні? Це ж ґвалт! Але насправді це - не лікарні. Вони не відповідають жодним вимогам ані щодо технічного забезпечення, ані щодо кадрового. Це – небезпечні об'єкти. Іноді вони виконують інші, не медичні, а соціальні функції, оскільки там або люди похилого віку, або ті, кому нікуди діватись взимку. Однак не треба називати ці заклади лікарнями. Бо якщо туди привезуть людину з гострою шлунково-кишковою кровотечею чи з якоюсь іншою патологією, то належно прооперувати її там нема кому. Які наслідки можуть бути? " - пояснив фахівець.

Експерт додав, що таких лікарень, які дуже втрачають (десь до половини коштів) – від 10 до 20% (хтось втрачає 40%, хтось – 60%). Вони - в зоні ризику. Ці до 20% закладів фактично потребуватимуть допомоги. Місцева влада, як власник, може дофінансувати, щоб дати їм вижити.

"Мені часто говорять про те, що занедбані лікарні знаходяться в депресивних містах, де спроможність місцевих громад низька. Давайте про це говорити. НСЗУ створила технологічну можливість, є всі дані. Ця лікарня небезпечна, неадекватна з точки зору очікувань від неї як закладу. Місцевий власник не спроможний зробити її переформатування, перенавчити персонал. То давайте зробимо якийсь регіональний план, який допоможе саме цим лікарням. Скажемо: що деякі з цих 150 лікарень, які дуже сильно програють, знаходяться в таких депресивних районах, де вони повинні бути в доступності, як частина мережі. Ми не можемо їх викреслити. Бо люди не доїдуть вчасно до інших. Давайте ми їх підсилимо. Подивимось, хто є їхнім власником. Чи можливо, для підвищення фінансової спроможності такої лікарні, зробити її спільною власністю кількох громад? Подивимось структуру витрат закладу, хто там менеджер", - продовжив експерт.

Петренко впевнений, що це все робота, яка пов'язана з конкретними рішеннями. Але політичні опоненти підігрівають зараз цю ситуацію. Лікарям, персоналу, людям кажуть, що лікарню закривають. Програма медичних гарантій на дев'ять місяців – це 72 млрд грн. - це приблизно на 20% більше, ніж субвенція, виділена на спеціалізовану допомогу. Тобто кількість ресурсу в системі збільшено.

"Ми повинні визнати, що мережа, яка нам дісталась від СРСР, надлишкова. Кількість населення катастрофічно зменшилась. Нас вже давно не 52 млн, а 38, згідно з електронною оцінкою населення Дубілета. Тобто мережа, якою ми оперуємо і яку хочемо зберегти, вже зараз на 30% більша за реальний демографічно обґрунтований попит. А що ми матимемо через 5-10 років? Хтось повинен це сказати", - зауважив фахівець.

Експерт закликав чесно визнати, що, маючи обмежені ресурси, ми фінансуємо надлишкову мережу, а в Конституцію всунули комуністичний лозунг про неможливість її скорочення, навіть, якщо деякі заклади не продукують результат, і є небезпечними.

Більше як про готовність країни до медичної реформи, так і про ризики, з якими доведеться зіштовхнутися в разі її згортання читайте в матеріалі Алли Котляр "Олег Петренко: "Ми входимо в ситуацію "ідеального шторму" для ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі