Експерт Центру Протидії Корупції: депутати в стані ускладнити контроль декларацій

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Експерт Центру Протидії Корупції: депутати в стані ускладнити контроль декларацій Фото: liga.net
Нардепи запропонували не зовсім коректні правки до закону.

У жовтні минулого року Конституційний суд України визнав неконституційними ряд положень антикорупційного законодавства. Були скасовані повноваження НАПК по декларуванню та перевірці доходів і майна посадових осіб. У грудні депутати проголосували за закон про кримінальну відповідальність за брехню в деклараціях, але його розкритикували через м'якого покарання для порушників, нагадує експерт Центру Протидії Корупції Антон Марчук в статті "Покарання за брехню в деклараціях: як депутати хочуть "кинути" Зеленського і проігнорувати Венеціанську комісію".

Президент Зеленський в січні поточного року подав у ВР законопроєкт, який передбачає посилення покарання за брехню в декларації, включно з поверненням позбавлення волі за злочин. У ньому пропонується встановити поріг в 4,5 млн грн, понад якого чиновнику загрожує в'язниця. Пізніше Венеціанська комісія підтримала законопроєкт президента, внісши пропозицію: зобов'язати посадових осіб повторно подати декларації за 2020 рік або підтвердити вірогідність раніше поданих декларацій.

При цьому депутати своїми поправками показують, що не налаштовані посилювати покарання за брехню в декларації. Нардепи подали майже 70 поправок до законопроєкту.

Правки депутатів можуть поставити хрест на здійсненні контролю і перевірки декларацій, адже вони пропонують встановити, що при ухваленні рішення НАПК за результатами контролю та перевірки декларацій будь-які неузгодженості або неточності, виявлені в них, трактуються на користь декларантів.

У ситуації, що склалася ефективна автоматизована перевірка декларацій стане мрією, пише експерт Центру Протидії Корупції, адже перевірка фактично має на меті встановлювати невідповідності в декларації, що вимагають більш ретельного вивчення заради виявлення можливих неправдивих відомостей.

З введенням подібної норми буде незрозуміла різниця "невідповідності", "неузгодження" і "неточності" в декларації, яку треба тлумачити на користь посадової особи, бо будь-яка невідповідність можна трактувати на користь декларанта. З цієї ж причини вивчення декларації в межах повної перевірки не відбудеться.

Депутати можуть нівелювати контроль правильності і повноти заповнення декларацій, що не дозволяє декларанту подати декларацію, поки в ній не будуть усунені всі неузгодженості або заповнені всі обов'язкові поля.

Детальніше про тонкощі роботи над законопроєктом читайте в статті Антона Марчука "Покарання за брехню в деклараціях: як депутати хочуть "кинути" Зеленського і проігнорувати Венеціанську комісію".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі