Диспропорція на ринку праці в України: як вирішити проблему

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Сьогодні в Україні одних фахівців надто багато, тоді як інших не вистачає.

Диспропорції на ринку праці – стара проблема України. Зволікання із реформуванням, відсутність ефективної організації, недостатнє фінансування професійної освіти в Україні призвело до значного дефіциту одних кваліфікованих робітників на ринку праці і надмірної кількості – інших. Що потрібно робити, аби виправити ситуацію, пояснює Наталія Назукова у статті «Яких професій не вистачає Україні, і що з цим робити» для ZN.UA.

«Для вирішення проблеми невідповідності кількості підготовлених фахівців з певних спеціальностей реальній потребі у них, необхідно будувати прогнози потреб ринку праці: довго- та середньострокові. Більшість розвинених країн такі прогнози мають. Наприклад, в Ірландії створена експертна група з вивчення проблем прогнозування професійних запитів ринку праці», – пише авторка.

Вона пояснила, що до складу таких груп входять представники державних органів влади, організацій роботодавців, фахівці з Ірландської агенції з питань промислового розвитку (IDA) та, звісно, співробітники закладів професійно-технічної освіти. Їх місія полягає одночасно в методологічному супроводі процесу прогнозування потреб ринку праці та у розробці конкретних практичних рекомендацій у галузі підготовки кадрів. 

«При цьому широко використовуються результати досліджень Ірландського інституту соціальних і економічних досліджень (ESRI), який здійснює узагальнення, систематизацію та аналіз необхідних статистичних даних. Інститутом постійно формується і оновлюється база даних щодо попиту на знання, уміння і навички на національному і місцевому рівнях», – зазначила Назукова. 

Результати роботи групи застосовує Ірландський національний орган кваліфікаційного контролю, який вимагає від освітніх організацій більшої відповідності їх навчальних програм сучасним потребам роботодавців. Найголовніше, як вказала авторка, що результати роботи групи відчуваються як на рівні всієї економіки Ірландії, так і окремими громадянами, які мають доступ до відповідних публікацій та можуть покладатися на них при виборі професії.

«В Україні, починаючи з 2014 р., Мінекономіки розробляє середньостроковий прогноз потреби у фахівцях і робітничих кадрах на ринку праці. Однак, відсутність необхідних даних щодо продуктивності праці та кількості зайнятих у розрізі усіх без винятку видів діяльності перекреслює будь-яку можливість застосування прогнозу для якісних змін у сфері підготовки кадрів. Довгострокового прогнозу, який би враховував глобальні тенденції у сфері праці та різні сценарії національного економічного зростання, також немає», – додала авторка. 

Раніше повідомлялося, що Міносвіти намагається «приручити» Нацфонд досліджень. Зокрема, півтора роки тому Кабінет міністрів ініціював створення проєкту закону «Про внесення змін до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» щодо Національного Фонду досліджень України». Однак після погодження проєкту закону із громадськістю з’ясувалося, що зміст ключової 53 статті у ньому кардинально відрізняється від змісту тієї ж статті, що був винесений на обговорення. І стосується він Наглядової ради НФДУ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі