Міносвіти намагається «приручити» Нацфонд досліджень – науковиця

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Міносвіти намагається «приручити» Нацфонд досліджень – науковиця © ktv.odessa.ua
Такі дії загрожують згортанням наукових реформ і поверненням до принципів непрозорого фінансування науки.

Півтора роки тому Кабінет міністрів ініціював створення проєкту закону «Про внесення змін до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» щодо Національного Фонду досліджень України».

Однак після погодження проєкту закону із громадськістю з’ясувалося, що зміст ключової 53 статті у ньому кардинально відрізняється від змісту тієї ж статті, що був винесений на обговорення. І стосується він Наглядової ради НФДУ, пише науковиця Вікторія Родінкова у статті «Влада замахнулася на незалежність науковців».

Національний фонд досліджень України (НФДУ) було створено у 2018 році, відповідно до закону «Про наукову і науково-технічну діяльність». Фонд мав стати незалежною науковою установою, яка через конкурс розподілятиме гранти на наукові дослідження.

Саме незалежність є ключовим питанням у діяльності Фонду, за таким принципом працюють науковці всього світу. Та тепер ця незалежність під загрозою.

«Скориставшись зручним приводом, Міносвіти внесло законопроєкт, який допоможе чиновникам впливати на рішення фонду. Вже після громадського обговорення МОН змінило ключову статтю, ввівши до керівництва Фонду чиновників і представників міністерств. І це докорінно змінює принцип управління діяльністю Фонду, бо тепер він не буде незалежним, а фактично перетвориться на філію Міносвіти», - наголошує авторка.

Ще один нюанс нового законопроєкту від МОН полягає у спробі знівелювати визначення так званого «особливого статусу» НФДУ. Необхідність визначити такий особливий статус і зафіксувати його у Бюджетному кодексі була передбачена вищезгаданим законом.

Цей статус обумовлений особливою структурою органів управління Фонду, і, водночас, дає можливість зробити роботу НФДУ більш зручною для науковців. Втім МОН з часу прийняття закону у 2016 році наполегливо намагається ці положення обійти.

«Спочатку висувалися пропозиції вилучити зі закону згадку про особливий статус НФДУ взагалі, а зараз МОН пробує звести цей статус до банальних речей, як-от можливість тримати кошти НФДУ у державних банках (таке право має будь-яка юридична особа)», - зазначає науковиця.

Такі дії створять загрозу згортання наукових реформ, які наблизили вітчизняну науку до Європейської наукової спільноти, та повернення до принципів фінансування науки з одних рук та не завжди в прозорому режимі.

«Цьому всьому може прийти кінець, якщо під куполом ВР буде ухвалений проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» щодо Національного Фонду досліджень України» у сучасній редакції МОН», - підсумовує Родінкова.

Вихідці з України, що прославили її науковими відкриттями, зробили це переважно за кордоном. Одна з причин – погане фінансування української науки. І тут могли б допомогти гранти, але тільки за умови чесного та прозорого їх розподілу. Згідно з реформою науки, цим займається незалежна установа – Нацфонд досліджень. Та, здається, незалежність Фонду скоро перетвориться на фікцію. І допоможе в цьому законопроєкт, підготовлений МОН. Подробиці – у матеріалі Вікторії Родінкової «Влада замахнулася на незалежність науковців».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі