Представниця України в гуманітарній підгрупі ТКГ в Мінську Валерія Лутковська заявила про те, що списки на обмін утримуваними особами є, але ще допрацьовуються. За її словами, кількість утримуваних осіб у списках весь час змінюється. Лутковська також зазначила, що під час засідання Тристоронньої контактної групи 18 грудня всі домовленості зірвалися через представників незаконного формування "ЛНР".
"Що стосується списків, вони є, звичайно, ми працюємо з конкретними списками. Єдине, що я не буду говорити свідомо навіть цифри, зважаючи на те, що цифри змінюються постійно, ми весь час працюємо над тим, щоб підтвердити якомога більше людей", - повідомила Лутковська під час брифінгу в Києві.
Вона додала, що зараз активно працюють над тим, щоб встановити особи українських громадян, яких незаконно утримують на тимчасово окупованій території Донбасу. За словами Лутковської, під час засідання Тристоронньої контактної групи в Мінську погодили "величезну кількість деталей, технічних нюансів, деяких дуже болючих для всіх сторін питань".
"Але майже в останній момент всі домовленості були зруйновані представниками Луганська. Тому мені складно сказати абсолютно чітко, що буде до кінця року. Ми працюємо над тим, щоб використовувати всі можливості", - пояснила Лутковська.
Однак вона не уточнила, які умови висунули представники "ЛНР", посилаючись на те, що їх оприлюднення може зашкодити подальшим переговорам і долі людей.
"Це і є предметом наших переговорів, і щоб чітко сказати: так, треба використовувати всі можливості, які сьогодні надаються переговорній групі, в тому числі шляхом відеоконференції", - відповіла вона на питання про те, чи відбудеться обмін до кінця року.
За її словами, у списки на обмін внесли людей, яких утримують на окупованих територіях. При цьому серед них є і цивільні, і військові.
Зазначимо, що напередодні Тристороння контактна група в Мінську обговорювала питання обміну утримуваними особами за формулою "всіх на всіх", а також чергового режиму припинення вогню в Донбасі. Однак ні дату обміну, ні дату початку "перемир'я" погодити не вдалося. При цьому представник України у підгрупі ТКГ з політичних питань Олексій Рєзников вважає, що говорити про зрив переговорів немає підстав.
Нагадаємо, за результатами нормандського саміту, який відбувся 9 грудня у Парижі учасники зустрічі підтримали припинення вогню, обмін у форматі "всіх на всіх" до 31 грудня, допуск Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб, розведення військ на трьох ділянках, розширення мандата СММ ОБСЄ та продовження розмінування.
Наступна зустріч лідерів України, Франції, Німеччини і Росії запланована на березень 2020 року. За цей час політичні радники лідерів нормандської четвірки повинні узгодити кроки з імплементації політичних заходів: прийняття закону про особливий порядок самоврядування ОРДЛО на постійній основі, інкорпорації "формули Штайнмаєра" в українське законодавство та підготовки місцевих виборів.
Детальніше про результати переговорів у нормандському форматі в Парижі та їхній вплив на Україну читайте матеріалі Тетяни Сіліної "Нормандський айсберг" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".