Серед 235 кандидатів до Верховного Суду Громадська рада доброчесності надіслала до Вищої кваліфікаційної комісія суддів негативні висновки щодо 71 кандидата, при перевірці досьє, декларації та відкритої інформації щодо яких виявили певні невідповідності. Однак понад половину із них кваліфікаційна комісія суддів визнала несуттєвими. Загалом ВККС має призначити ще 78 суддів до ВСУ, найвищої судової інстанції країни.
Як повідомляє "Українська правда", станом на 14 лютого 2019 року Комісія провела 70 співбесід з кандидатами, які мають висновок ГРД, з яких погодилася лише з 23 висновками. Решта будуть розглянуті на пленарних засіданнях ВККС з 19 по 22 лютого. Ще 8 висновків ВККС не планує розглядати в пленарному складі, як того вимагає закон. Це означає, що призначатимуть цих кандидатів незаконно.
Загалом у список тих, кого не мають допустити до посади судді Верховного Суду, увійшли 43 кандидати, у діях та документах яких члени ГРД виявили щонайменше одну з наступних ознак:
Ухвалення політично-мотивованих рішень, зокрема проти учасників Революції Гідності, а також участь у поновленні на посадах "суддів Майдану";
Невідповідність доходів та активів кандидатів, імовірне приховування коштовного майна, а також ознаки ухилення від сплати податків/приховування доходів;
Недостовірні дані в майнових деклараціях, деклараціях доброчесності та деклараціях родинних зв'язків;
Більше трьох випадків ухвалення судових рішень під час перебування на навчанні або у відпустці;
Порушення прав журналістів у судових засіданнях, неетична поведінка поза судовим процесом;
Толерування злочинної практики втручання в систему розподілу справ.
До списку потрапили лише факти, які кандидати не змогли пояснити чи спростувати або пояснили непереконливо. Така можливість у них була як в офіційному письмовому спілкуванні з ГРД, так і під час співбесід.
ВККС повинна ретельно дослідити викладені ГРД факти і дати можливість Громадській раді доброчесності поставити кандидатам запитання на пленарних засіданнях, а також - припинити участь у конкурсі всіх кандидатів, щодо доброчесності яких залишається найменший сумнів.
Зазначимо, що у 2017 році після рекомендацій Комісії до Верховного Суду вже призначили тридцять недоброчесних суддів. Скоро їх може стати ще більше, адже 19 лютого починаються засідання ВККС, на яких остаточно визначать долю інших недоброчесних кандидатів.
Зазначимо, що раніше Громадська рада міжнародних експертів і Вища кваліфікаційна комісія суддів за підсумками спільної роботи виключили з конкурсу до Вищого антикорупційного суду 46 кандидатів. При цьому міжнародні експерти мали сумніви щодо доброчесності 49 зі 113 кандидатів.
Як писало DT.UA, понад половина кандидатів у Вищий антикорупційний суд є сумнівними. Докладніше про таємниці формування Антикорупційного суду читайте у статті Анастасії Красносільської та Ірини Шиби ""Сірі конячки" Антикорупційного суду" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".