Для засудження злочинів РФ на території України потрібен спецтрибунал – Кориневич

Поділитися
У звичайного Міжнародного кримінального суду недостатньо повноважень, тому потрібен спеціальний орган.

Посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Антон Кориневич заявив, що довести воєнні злочини Росії на території України не так важко, але існуючих судових інстанцій може виявитись недостатньо, тому для цього потрібний спеціальний трибунал. Про це повідомляє Укрінформ.

За його словами, цим має займатися Міжнародний кримінальний суд, проте він не має юрисдикції саме щодо злочину агресії в нашій конкретній ситуації. «У цьому питанні МКС обмежений так званими Кампальськими поправками до Римського статуту. У них зазначено: аби МКС мав юрисдикцію щодо злочину агресії, потрібно, щоб держава, яка здійснила напад, ратифікувала Римський статут і ці поправки (їх на сьогодні ратифікували 44 держави світу), або щоб цю ситуацію передала на розгляд МКС Рада безпеки ООН», - зазначив Кориневич.

Посол підкреслив, що Російська Федерація не ратифікувала Римський статут і ніколи не допустить ухвалення резолюції РБ щодо себе, користуючись правом вето як постійний член Радбезу.

Водночас Генеральна асамблея ООН визнала російську війну агресією, і саме за неї вище військове керівництво рф має бути притягнуто до відповідальності, підкреслив Кориневич.

«А злочин агресії є першопричиною всіх решти злочинів, бо якби не було його, то не було б усіх інших», - додав дипломат.

Кориневич також нагадав, що МКС здійснює розслідування інших трьох типів злочинів в Україні, для яких не потрібно ратифікувати Римський статут чи ухвалювати резолюції Радбезу ООН, - воєнні злочини, злочини проти людяності та злочин геноциду.

Таким чином, національні суди, у тому числі український, не можуть притягнути вище керівництво держави-агресора до відповідальності через імунітет – захист, передбачений міжнародним правом. Натомість «є шляхи – як подолати імунітет саме через створення спеціального трибуналу», зауважив він.

Питання доведення злочину агресії – одна з причин, чому Україна вважає за необхідне заснування спецтрибуналу, сказав Кориневич. «Його доволі легко довести. Для цього не потрібно збирати безліч доказів, на відміну від злочинів проти людяності чи воєнних злочинів, адже все ясно, усе відкрито», - сказав він.

Серед таких доказів Кориневич назвав наказ президента Росії про початок «спеціальної воєнної операції» в Україні.

Дипломат повідомив, що іноді важко встановити зв’язок між конкретними воєнними злочинами та наказами кремля. А злочин агресії стосується керівництва й «одразу веде до тих, хто віддавав і віддає накази щодо ведення агресивної війни», зазначив він.

Кориневич розповів, що більшість міжнародних трибуналів не ухвалюють судових вироків заочно, але обвинувальний висновок і ордер на арешт стосовно представників вищого керівництва може ухвалюватися і без їхньої присутності. «Це вже буде великим кроком до встановлення справедливості», - додав він.

Він пояснив, що на відміну від Нюрнберзького процесу, смертна кара щодо російських злочинців не може бути застосована. Їм лише може загрожувати довічне ув’язнення або термін до 30 років.

«Думаю, що нам не потрібно вигадувати якихось нових механізмів, а користуватися тими, які є в міжнародному праві», - зазначив він.

Він додав, що вже сьогодні ідея створення трибуналу має «хороший рівень політичної підтримки»: чотири резолюції ПАРЄ, чотири резолюції Європарламенту, дві резолюції Парламентської асамблеї НАТО, резолюцію ПА ОБСЄ, резолюції і постанови національних парламентів України, Литви, Естонії, Чехії, Нідерландів, Франції.

«Також багато держав, зокрема європейських, підтримують цей процес, хоча офіційних рішень не ухвалювали. Знаємо, що США вивчають це питання, і будемо раді залученню Штатів до роботи», - зазначив він.

Нагадаємо, раніше міністр юстиції Німеччини повідомляв, що Гаага може провести розслідування проти Путіна через руйнування української інфраструктури.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі