Спасіння для диктатора: куди після програшу у війні зможе втекти Путін? – POLITICO

Поділитися
Спасіння для диктатора: куди після програшу у війні зможе втекти Путін? – POLITICO © Getty Images
У світі не так багато місць, які могли б стати притулком для кремлівського лідера.

Вторгненням в Україну російський президент Владімір Путін зробив себе та своїх поплічників уразливими для переслідування за воєнні злочини і вони це знають. Промови, пресконференції та виступи в ЗМІ в Росії рясніють прихованим страхом опинитися перед «трибуналом», як це зробив колишній лідер Югославії Слободан Мілошевич.

Оскільки воєнні зусилля Кремля слабшають перед контратаками України, шанси на перемогу падають, а ризик зміни режиму зростає, Путін і його друзі розглядають свої стратегії виходу. POLITICO поспілкувався з Крістін Ван ден Вінгарт, колишньою суддею Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі, яка з колегами розслідує російські злочини в Україні та є спеціальним радником прокурора МКС Каріма Хана. Вона сказала, що причетності до звірств тільки в Бучі, ймовірно, буде достатньо для довічного ув’язнення, якщо МКС зловить винних.

Мрія Путіна полягає в тому, щоб його наступник у Москві просто уклав з ним угоду і дозволив жити у своєму палаці чи хоча б на затишній дачі, як він дав недоторканність Борису Єльцину та його родині після свого приходу до влади.
Проблема виникне, якщо для Путіна в Росії справи стануть жахливими, а його звинуватять у десятках тисяч смертей в Україні. Куди він втече, щоб не постати перед правосуддям?

Китай

Плюси: Путін назвав Сі Цзіньпіна своїм «близьким» другом. А президент Китаю назвав свого російського колегу «найкращим і завзятим другом». Вони настільки близькі, що навіть зібралися на вечірку з морозивом з нагоди 66-го дня народження Сі. Сі нещодавно отримав свій третій термін на посаді китайського лідера і, по суті, закріпив своє довічне президентство, тож Путіну навряд чи доведеться мати справу з кимось, крім нього.

Мінуси: китайсько-російські відносини описуються як скоріше стратегічні, ніж справді теплі, і Пекін, можливо, не захоче ризикувати своєю торгівлею із Заходом, надаючи притулок обвинуваченому у війні.

Сирія

Плюси: президент Сирії Башар аль-Асад звернувся за допомогою до Путіна, щоб придушити повстання, яке почалося в 2015 році, тож що таке невелике вигнання для двох найпопулярніших воєнних злочинців? В інтернеті вже ширяться чутки, що Путін готується перевести своє оточення до Алеппо, якщо він програє війну.

Мінуси: Путіну, ймовірно, доведеться перетинати повітряний простір Туреччини, країни НАТО, щоб потрапити в Сирію. А без російської підтримки та найманців ПВК «Вагнера», які допомагали б підтримувати Асада, Сирія може бути небезпечною для Путіна. Крім того, це не зовсім «місце туги за виснаженим диктатором», на думку німецького експерта з міжнародного права Ґерда Ганкеля, автора книги про те, як віддати Путіна під суд. Ганкель додав, що Сирія нагадує «більші в'язниці з рівнем життя, який не вражає навіть для фінансової еліти».

Іран

Плюси: оскільки ядерна угода з Іраном, яка покращила б відносини із Заходом, майже мертва, Тегеран мало що втратить від прийому Путіна. Санкції, накладені на Росію та Іран, зміцнили їхні відносини і Тегеран став улюбленим безпілотників для Росії. А враховуючи, що Путін уникає алкоголю, публічна заборона на випивку його, ймовірно, не збентежить його.

Мінуси: масові протести проти авторитарного режимів при владі означають, що дні режиму можуть лічені. Друзі аятолл можуть бути непопулярними в найближчі місяці та роки. Путін не хотів би спіткати таку ж долю, як російський дипломат і поет 19-го століття Алєксандр Грибоєдов, якого застрелили в Тегерані, а потім обезголовили.

Північна Корея

Плюси: Північною Кореєю керує молодій «верховний лідер» і немає жодних ознак того, що найближчим часом втратить владу. У той час як більша частина нації живе в бідності, Кіми ведуть розкішний спосіб життя: полювання на тюленів і суперяхти. Попри те, що Пхеньян не є популярним притулком, там може бути прибуткова кінокар’єра. Путін міг би повторити долю Джеймса Джозефа Дреснока – американського солдата, який перебіг на бік Північної Кореї в 1962 році, перш ніж знятися в численних пропагандистських фільмах. Путін міг би зробити вуса і зіграти Сталіна у фільмі про війну.

Мінуси: Пхеньян більш дивний, ніж Голлівуд: суворі правила, які регулюють повсякденне життя, означають, що держава контролює все від одягу людей до їхніх зачісок і використання сленгу. Також завжди існує ризик, що брязкання ядерною зброєю Кім Чен Ина закінчиться плачем.

Об'єднані Арабські Емірати

Плюси: Путін пішов би протертим шляхом, якби він шукав притулку в ОАЕ. Президент Афганістану Ашраф Гані втік до країни після захоплення Талібаном минулого року і провів кілька місяців у п’ятизірковому готелі. Колишній король Іспанії Хуан Карлос провів у країні два роки після того, як його звинуватили у корупції. Крім того, ОАЕ назвали російські авіаудари в Сирії атаками на «спільного ворога».

Мінуси: його вороги вважали б це досить легким місцем для проведення удару. «ОАЕ – хороший варіант, але, ймовірно, недостатньо потужний, щоб забезпечити безпеку Путіна, – сказав Ханкель. – Захід набагато більше залежить від сусідньої Саудівської Аравії».

Саудівська Аравія

Плюси: стосунки наслідного принца Саудівської Аравії Мохаммеда бін Салмана з путінською Росією покращилися протягом останнього року і зв’язки поглибилися попри вторгнення в Україну. Дві нафтові супердержави координують свою енергетичну політику та поділяють спільні цінності щодо керування своїми країнами та ставлення до журналістів, які не дотримуються лінії режиму.

Ганкель стверджував, що Саудівська Аравія була б найкращим варіантом для Путіна, якщо йому знадобиться покинути Росію, назвавши її «країною без моралі в питаннях прав людини», яка «має досвід надання притулку масовим убивцям». Саудівська Аравія надала притулок поваленому угандійському диктатору Іді Аміну та виплатила йому щедру субсидію, що дозволило йому жити розкішним життям протягом двох десятиліть у Джидді.

Мінуси: коли настає натиск, США можуть вимагати послуг від Ер-Ріяда. Крім того, у Сирії Путін став на бік режиму Асада, який також підтримується Іраном – заклятим ворогом Саудівської Аравії. Саудівці у відповідь посилили підтримку повстанців. Тому тут може виникнути певна напруга.

Коуч-серфінг у турецькому особняку Шредера

Плюси: Туреччина не є членом Міжнародного кримінального суду, тому тут немає ризику екстрадиції. Оскільки президент Реджеп Таїп Ердоган виступає посередником у переговорах між Москвою та Києвом, цілком можливо, що Путін може укласти угоду, яка включатиме амністію в його країні. Вибір Туреччини має ще одну перевагу: колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер, донедавна член правління російської нафтової компанії «Роснефть» і газового гіганта «Газпром», є одним із найближчих друзів Путіна і купив особняк для відпочинку в Туреччині. Напевно, у Шредера є місце на дивані для старого друга?

Мінуси: у цьому плані є явна проблема: «Ви не можете отримати амністію за військові злочини, злочини проти людяності», – сказала Ван ден Вінгарт. Вона вказала на прецедент у справі колишнього ліберійського президента Чарльза Тейлора, якого амністували в Нігерії. Коли був створений спецтрибунал для розслідування ролі Тейлора у воєнних злочинах і злочинах проти людяності, його амністію скасували і засудили до 50 років ув'язнення.

Вільна кімната Меркель у Берлін-Мітте

Плюси: Берлін уже давно є магнітом для російської діаспори. Хоча берлінський ринок нерухомості, як відомо, напружений, Путін міг би подумати про те, щоб зателефонувати іншому колишньому канцлеру Німеччини – Ангела Меркель могла б знайти місце для старого друга у своїй скромній квартирі. Хоча Меркель не може конкурувати зі Шредером у дружбі, вона завжди підтримувала енергетичну політику та трубопроводи Путіна.

Мінуси: Німеччина (разом із Францією, Польщею та іншими) розпочала власне розслідування воєнних злочинів та злочинів проти людства в Україні з метою притягнення винних до власних судів за механізмом універсальної юрисдикції. Крім того, Меркель відома своїм ощадливим способом життя, який може бути чималим кроком нижче від його золотого палацу.

Угорщина

Плюси: У ЄС Угорщина, ймовірно, є найкращим вибором для Путіна. Прем’єр-міністр Віктор Орбан був противником блоку, коли йшлося про запровадження санкцій проти Росії за війну проти України, відмовився надіслати Києву військову допомогу та підписав газову угоду з Кремлем після вторгнення.

Мінуси: втеча до ЄС була б поганою ідеєю для Путіна навіть якщо Угорщина є одним із дружніших місць. Незважаючи на відступ Будапешта від верховенства права, країна підписала МКС і бере участь у системі європейських ордерів на арешт.

Марсіанська колонія Маска

Плюси: «Головний дурень» Ілон Маск, схоже, думає, що у нього є «мирний план», щоб припинити війну Росії проти України. Можливо, засновник SpaceX міг би вкластися в свої гроші та дати Путіну притулок у своїй колонії на Марсі, далеко за межами юрисдикції ICC.

Мінуси: місця на ракетах SpaceX недешеві, і всі знають, що Маск нічого не дає безплатно. Тому Путіну доведеться глибоко копатися в подушках дивана, щоб заплатити за квиток. Повідомляється, що тільки дістатися до Міжнародної космічної станції коштує 55 млн доларів – це не проблема, коли ти фактично диктатор одного з найбільших світових експортерів ресурсів; складніше, коли хтось інший контролює ці гроші.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі