Через військову агресію Росії в Україні тривають бойові дії, а ракетні удари ворога пошкоджують житлові будинки. Деякі українці залишилися на тимчасово окупованій території (ТОТ). Окупанти проводять пошукові заходи, незаконні перевірки гаджетів і намагаються виявити усіх нелояльних до режиму людей.
У Центрі національного спротиву (ЦНС) розповіли, що потрібно робити, у випадку зустрічі з окупантами та затриманні.
Фахівці ЦНС дали наступні рекомендації:
- намагатися мати поруч свідків під час спілкування з окупантами. Свідки можуть побачити що вас затримують, якщо ситуація почне розвиватися у погану сторону. Слід уникати ситуацій, коли ви залишаєтесь із окупантами один на один. Необхідно не намагатися добровільно заходити у приміщення, які зайняті окупантами.
- якщо відчуваєте, що ймовірна зустріч з окупантами, про це слід заздалегідь повідомити родичів або друзів.
- ніколи не носити з собою речі, які можуть свідчити про будь-яку вашу діяльність проти окупаційної влади. Наприклад, відомості про противника, будь-які дані які стосуються інфраструктури, виробництва, осіб, які співпрацюють з окупантами. Це може розцінюватись ворогом як збір розвідувальної інформації.
- не слід зайвий раз привертати до себе увагу (зокрема, не треба носити з собою агітаційні матеріали, заборонену літературу, інструкції). Цим ви можете привернути до себе увагу як особи, що має чіткі наміри організації підпілля.
- слідкувати за електронними гаджетами – чистити непотрібні контакти, важливі контакти підписувати вигаданими, але реалістичними іменами. Для власної безпеки у соцмережах не розміщувати інформацію та картинки патріотичного характеру. Видаляти з історії браузерів інформацію про відвідування українських ресурсів. Залишати можна лише те, що не викличе в окупанта підозр або підстав зацікавитись вашою особистістю.
Ворог примусово евакуює українців до РФ. Під час такої евакуації існує ризик потрапити до фільтраційного табору на території ОРДЛО. Раніше ми писали, як українцям поводити себе під час допиту.