Нинішня система оплати праці вчителів не стимулює їх до розвитку. Відмовитися від однакових для всіх надбавок до зарплати, але підняти плату за кваліфікацію - такі поправки в закон "Про повну вищу середню освіту" хоче внести "Голос".
Про це у своїй статті для DT.UA пише Оксана Онищенко. За її словами, зараз 50% грошей, які отримує вчитель, - це різноманітні надбавки та доплати, що не залежать від професійної кваліфікації. А різниця в зарплатні між педагогами різних рівнів кваліфікації становить лише 5%.
Отже, у вчителів немає стимулу професійно розвиватися, вважають у "Голосі". І пропонують, щоб "крок" між зарплатнями вчителів різних категорій становив від 25% (між другою та першою категоріями) до 40% (між першою і вищою категоріями ). А також хочуть замахнутися на святе - скасувати надбавку за вислугу років. Звісно, це не викликало захоплення у багатьох педагогів та профспілок: "Доплата за вислугу - це нам на ліки. Чим довше працює вчитель у школі, тим більше йому потрібно грошей на аптеку", - коментують вони.
У "Батьківщині" пропонують зазначити в законі фіксований розмір надбавок педагогам, а не граничний (верхня межа), бо надбавки, які встановлюють учителям на місцях, значно нижчі від граничної межі. Всі пам'ятають, як постановою Кабміну в січні 2018 року збільшили граничний розмір надбавки за престижність праці вчителям з 20% до 30%, з нижньою межею не менше 5%? У "Батьківщині" вивчали, як застосовується ця постанова. "За інформацією, отриманою від обласних організацій профспілки працівників освіти і науки України, надбавка в розмірі 30% виплачується всім педпрацівникам лише у 48 місцевих бюджетах із 1446. У значній частині регіонів надбавку педагогам встановлено у мінімальному розмірі 5%", - зазначено у правках.
Детальніше про новий законопроект читайте в статті Оксани Онищенко "Молодильні яблука для закону про школу" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".