Комісія Міністерства культури, яка здійснює перевірку святинь Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, досі не відзвітувала про результати інвентаризації, оскільки встановила факти підміни мощей, заявив народний депутат України Ігор Луценко. У зв'язку з цим він вважає за необхідне проаналізувати, як проходила інвентаризація.
"Проблема полягає в тому, що, швидше за все, там вже все вивезено... Вивезли всі ці мощі... Генетична експертиза є чи немає? Це автентичні мощі чи муляжі? Куди все поділося?... Це, швидше за все, будуть приголомшливі факти, і тому туди поки ще нікого не пускають", - заявив Луценко на прес-конференції.
У свою чергу, екс-директор Печерського історико-культурного заповідника Сергій Кролевець звернув увагу на те, що держава Україна віддала мощі церкві і нині не є їх власником. У цьому зв'язку він висловив переконання в необхідності повертати контроль держави над об'єктами культурної спадщини.
"Власник мощей – не держава Україна. Держава Україна добровільно віддала їх у власність церкви. Ось у чому проблема – ми все віддали самі. Треба відновлювати контроль держави над об'єктами культурної спадщини в реальності, в тому числі застосовуючи закон", - сказав Кролевець.
Як повідомлялося, спеціальна комісія Міністерства культури України здійснює перевірку святинь, які були передані 30 років тому Києво-Печерській лаврі. Метою комісії є перевірка наявних церковних коштовностей і святинь, які були передані Києво-Печерській лаврі починаючи з 1988 року - з моменту відкриття монастиря. Робота комісії проходить під наглядом ченців, наглядачів печер і членів Духовного собору обителі.
Об'єкти Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника належать державі Україна, але перебувають у 50-річній оренді у Української православної церкви (Московського патріархату).
Раніше СБУ провела обшуки за місцем проживання намісника Києво-Печерської лаври митрополита УПЦ МП Павла. Обшуки проводять в рамках розслідування справи про розпалювання міжконфесійної ворожнечі.