17 грудня християни східного обряду святкують День святої Варвари. Це свято є не лише релігійним, а й народним, його також називають Варварін день. Дівчата молилися святій за вдале заміжжя.
Історія свята
Свята Варвара народилася у III столітті нашої ери Фінікії у сім'ї язичників. З самого дитинства вона відрізнялася красою, тому її батько Діоксар вирішив ув'язнити дівчину в вежі, щоб захистити від сторонніх очей.
Перебуваючи в неволі, Варвара відкрила своє серце Господу, а після визволення прийняла хрещення у місцевих християн. Діоксар був у нестямі від злості, тому доручив піддати свою дочку тортурам і отримав у правителя Фінікії дозволу провести над нею суд.
Варвара відмовилася зректися Бога, після чого Діоксар обезголовив її. Але його наздогнала кара – його вбило ударом блискавки.
Вважається, що мощі святої Варвари зберігаються у Володимирському соборі у Києві. Так, 1108 року родичка візантійського імператора Олексія Комніна на ім'я Варвара вийшла заміж за київського князя Святополка Ізяславича і перевезла з собою до Києва частину мощей своєї покровительки.
Історія Варвари лягла в основу казки про Рапунцель.
Що не можна робити у свято
Цього дня не можна лаятися, сваритися, поганословити та бажати іншим зла.
Не можна займатися роботою по дому та прясти.
Не можна прати, білити та місити глину.
У свято не можна виходити з дому без потреби.