24 липня християни східного обряду відзначають День святої рівноапостольної Ольги – свято, встановлене на честь княгині Ольги, дружини князя Ігоря і бабусі князя Володимира. Свято відзначається щороку в день смерті святої. У цей день також відзначають іменини Ольги.
Помста Ольги древлянам
Точних відомостей про походження Ольги немає. В деяких джерелах згадується, що вона була з псковських варяг, в інших згадують про її болгарські корені. Існує також версія, що вона була дочкою Віщого Олега, який і видав її заміж за київського князя Ігоря.
Дружиною Ігоря Ольга стала в 903 році. Коли синові пари Святославу виповнилося три роки, Ігор був убитий древлянами. Вони надіслали Ользі тіло вбитого чоловіка і сватів, пропонуючи знову вступити в шлюб. Княгиня від нового шлюбу відмовилася і наказала живцем закопати послів разом з човном, на якому вони прибули. А після цього Ольга спалила столицю древлян Іскоростень.
Після цього княгиня обклала даниною древлян і повернулася до Києва, де правила до повноліття Святослава. При ній в місті з'явилися перші кам'яні будівлі.
Хрещення Ольги
Хрещення княгиня прийняла в Константинополі в 955 або 957 році. Хрестили її під іменем Олени сам імператор Костянтин VII Багрянородний (або його син і співправитель Роман) і патріарх Феофілакт.
Повернувшись до Києва, Ольга спробувала залучити до християнства Святослава, але той відмовився. Його мати напророчила, що християнство все одно встановиться на Русі і виявилася права: нову релігію закріпив її внук Володимир. Сама ж Ольга почала поступово зводити християнські храми.
Одним з таких храмів стала дерев'яна церква на честь святої Софії. Вона згоріла у 1017 році, але правнук Ольги, Ярослава, спорудив на цьому місці кам'яний храм, який зберігся досі.
Померла Ольга в 969 році, її ховали за християнським обрядом. До лику святої рівноапостольної її зарахували в XVI столітті. Пам'ять Ольги шанують 24 липня, у день її смерті.