День святої Катерини: традиції святкування

Поділитися
День святої Катерини: традиції святкування День святої Катерини вважався пророчим © Википедия
Дівчата цього дня ворожили на нареченого.

7 грудня християни східного обряду відзначають День святої великомучениці Катерини. Цього дня дівчата та жінки традиційно ворожили на нареченого та намагалися дізнатися про свою долю.

Традиції свята

Цього дня дівчата йшли в сад та зрізали гілку вишні, вдома її ставили у воду. Якщо до дня святої Меланьї (13 січня) вона зацвіте, доля дівоча квітнути буде, якщо ні – це поганий знак.

На вишні ворожили і хлопці. Якщо гілочка пустила багато листя, дружина буде гарою, люблячою та працьовитою. Якщо листя на гілці було, а квіти – ні, то хлопець одружується з дівчиною нічим не примітною. Якщо ж гілка не цвіла і не пускала листя, то дружина буде сварлива.

У свято також влаштовували вечорниці. Дівчата збиралися разом, варили кашу, на якій теж ворожили. Свято випадає на Різдвяний піст, тож на стіл подавали лише дозволені страви.

Залишатися на застілля допізна не можна було, так можна було прогнівати долю.

На вечорницях також не танцювали, бо йшов піст.

У день Катерини дівчина на виданні опівночі несла на найдавнішу родову могилу пучок безсмертників, щоб її доля не померла. Також дівчата приносили "жертву тополі": накидали на гілки вишиту хустку, щоб вдовою не залишитися. Біля ікони св. Катерини матері запалювали три свічки, "щоб рід не переривався".

Ворожіння у День святої Катерини

Ворожіння на їжі. Потрібно взяти скоринку хліба зі столу і перед тим, як лягати спати, покласти її під подушку і сказати «суджений мій, ряжений, приходь до мене, нагодую тебе». Після цього уві сні дівчині мав з'явитися майбутній чоловік.

Ворожіння на крупі. Дівчата сідали перебирати крупу, попередньо поклавши до неї золоті, срібні та залізні предмети. Що першим витягне дівчина, таким буде достаток у її нареченого.

Ворожіння на каші. Для старовинного ворожіння вимагалося вийти у двір увечері 7 грудня з горщиком пшеничної каші і сказати: "Доля, доля, йди до мене вечеряти!". Якщо при цьому починав кукурікати півень, бажання мало виповнитися. У сучасномі світі півня для ворожіння відшукати досить складно. Тому міські мешканки замість кукарікання можуть прислухатися до сигналів машин або інших звуків.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі