День Незалежності та День захисників і захисниць стали популярнішими, а 8 березня – навпаки

Інфографіка
Поділитися
День Незалежності та День захисників і захисниць стали популярнішими, а 8 березня – навпаки © Василь Артюшенко, ZN.UA
У 2013 році День Незалежності був одним з найменш популярних свят.

Соціологи дослідили, які свята на момент лютого 2024 року є найбільш популярними чи улюбленими серед українців. Згідно з результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, що у порівнянні з 2021 в цьому контексті відбулися значні зміни, а вже у порівнянні з минулим роком – значно менші.

Так, Різдво Христове та Великдень, як і раніше, лишаються найпопулярнішими серед українців. Щоправда, в межах похибки вибірки у порівнянні з минулим роком за Різдво все ж висловилися трохи більше респондентів.

«Це свідчить про стабільність традиційних релігійних цінностей серед населення, які мають асоціацію родинних свят», – пояснили у КМІС.

Що стосується ставлення до Дня Незалежності та Дня захисників та захисниць України, то з цими святами відбулося найбільше змін. Зокрема, до повномасштабного вторгнення РФ День Незалежності цінували лише 37% українців, у 2023 році таких громадян було вже 63%, у 2024 – 64%.

У 2013 році, до того як РФ напала на Україну, День Незалежності був одним з найменш популярних свят. Тоді лише 12% громадян вважали його важливим чи улюбленим. 

День захисників і захисниць у 2021 році був популярним серед 29% українців, у 2023 році – серед 54%, у лютому – 58%. Тобто ситуація з популярністю цієї пам’ятної дати у порівнянні з 2021 роком збільшилась на 30 процентних пунктів.

«Це відносно нове свято, яке було започатковане у 2014 році (тоді воно мало назву День захисника України) замість Дня захисника Вітчизни, яке відзначалося 23 лютого.  Його популярність на момент заснування була дуже низькою, і навіть через декілька років, у 2017 році, тільки 10% відзначали це свято (нижчий був показник лише у Дня Конституції – 5%)», – пояснили соціологи.

Що стосується Дня Конституції, то після 24 лютого 2022 року це свято стало вдвічі популярнішим. Показник соціологічного дослідження зріс 14% до 28%. Зараз показник у 28% не надто відрізняється від того, який був минулого року. Це, як зазначили соціологи, також відображає ріст важливості свят, пов’язаних саме з державою. 

Ставлення до Нового року практично не змінилося. Зокрема, відбулося несуттєве зниження показника з 52% до 47%. Однак, у порівнянні із ситуацією до вторгнення це свято спустилося з майже першого місця на 5-те.

Суттєво зменшилася також популярність Дня Перемоги, якщо у 2021 році воно було важливим для з 30% опитаних, то зараз для 11%. День праці 1 травня 2021 року був важливим для 12% респондентів, а зараз – для 4%.

Ставлення до Міжнародного жіночого дня погіршилося. За останні два роки його популярність впала з 34% до 21%. Більш популярним воно є серед жінок (23%), а не серед чоловіків (18%). У 2017 році 8 березня було одним з найбільш улюблених, його так відзначали приблизно половина населення (49%).

Дослідження провели протягом 17-23 лютого 2024 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням). Всього опитали 1052 респонденти, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитували лише громадян, які на момент дослідження проживали на території України, контрольованій урядом. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України, а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% - для показників, близьких до 10%, 1,5% - для показників, близьких до 5%.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі