День блаженної Ксенії: традиції та молитви

Поділитися
День блаженної Ксенії: традиції та молитви © Википедия
Свята Ксенія вважається покровителькою жінок.

6 лютого християни відзначають День блаженної Ксенії. Цього дня вони вшановують пам'ять двох святих – блаженної Ксенії Петербурзької та преподобної Ксенії Міласької. У свято прийнято вітати з Днем ангела всіх жінок, яких звати Ксенія. З цим днем пов’язані деякі традиції та заборони, яких варто дотримуватися.

Історія свята

Ксенія Міласька жила у п'ятому столітті у Римі. Вона походила з багатого роду, але вирішила вести аскетичне життя та присвятити себе служінню Богу. Дівчина разом зі своїми служницями, переодягнувшись у чоловічий одяг, покинула Рим. На кораблі допливла до острова Кос. Там вона зустріла пресвітера Павла, який був настоятелем монастиря апостола Андрія у Міласі (сучасна Туреччина). Він став духовним наставником Ксенії та перевіз її до Міласа.

Преподобна Ксенія, на кошти, які взяла з дому, придбала там земельну ділянку та побудувала церкву імені первомученика Стефана. Потім навколо Ксенії сформувалася чернеча громада. Павло постриг Ксенію у чернецтво. Коли духовний отець Ксенії став єпископом Міласа, він посвятив її в диякониси.

Дівчина нікому не розповідала про своє знатне походження, лише перед смертю про це розказала одна з її служниць. Преподобна Ксенія похована біля входу в місто Мілас.

Цього дня також віряни вшановують пам'ять блаженної Ксенії Петербурзької. Вона народилася близько 1730 року в Санкт-Петербурзі. Ксенія  була у шлюбі з придворним півчим, але у віці 26 років овдовіла. Дівчина важко переживала смерть чоловіка. Ксенія стверджувала, що це вона померла, а не її чоловік та продовжувала носити його одяг та відкликатися на його ім’я.

Люди вважали, що Ксенія збожеволіла. Довгий час вона була змушена терпіти знущання та насмішки, але дівчина залишалася смиренною.  Блаженна Ксенія вдень блукала містом, а вночі йшла в поле, щоб усамітнитися і помолитися.

Потім люди звернули увагу, що Ксенія обдарована Божою милістю – ті, хто давав їй милостиню, ставали щасливими та успішними. Коли блаженна Ксенія брала на руки хвору дитину – вона одужувала. Люди змінили своє ставлення до дівчини та прагнули дати їй притулок та нагодувати.

Ксенія майже ніколи не брала подання та одразу ж роздавала все іншим нужденним. Блаженна Ксенія несла подвиг добровільного безумства 45 років і померла приблизно в 1803 році.

У 1988 році блаженну Ксенію Петербурзьку було зараховано до лику святих. Православна церква України також вшановує пам'ять цієї святої.

Традиції свята

Цього дня прийнято йти до храму та молитися блаженній Ксенії Петербурзькій. Святу вважають покровителько жінок. У неї часто просять про допомогу та заступництво жінки та дівчата, які хочуть вийти заміж та завагітніти. До святої також звертаються з молитвою про здоров’я та зцілення.

У давнину наші пращури вважали це свято «переломом зими», оскільки з цього дня до наступного врожаю потрібно стільки ж припасів, скільки вже з'їдено. Господарі в цей день перевіряли, чи вистачить їм запасів зерна до нового врожаю. Тому свято також називали Ксенією Полухлібницею.

У народі на свято проводили ворожіння на врожай: на стіл ввечері клали трохи жита, а якщо зранку здавалося, що зерна стало більше, то це було добрим знаком.

Що не можна робити у День блаженної Ксенії

Заборонялося шити, прясти, вишивати, займатися рукоділлям. Не слід зав’язувати вузли – так можна накликати смерть.

Не можна стригти волосся на нігті в цей день.

На свято не слід ставити брагу і квас, оскільки восени спіткає неврожай.

Заборонялося розповідати свої сни цього дня.

Не варто перестилати постіль цього дня – так можна накликати хвороби.

Молитва до блаженної Ксенії

«О свята угодниця Божа блаженна Ксенія! Призри милостиво твоїм оком на нас, раб Божих (імена), чесним твоїм іконі розчулено моляться і просять у тебе допомоги і заступництва. Простягни до Господа Бога нашого теплия твоя молитви і випроси душам нашим залишення гріхів. Се бо ми серцем скорботним, і духом смиренним тебе Заступницю милостиву до Владики і молитовницю за нас, грішних, закликаємо, яко Ти прийняла від Нього благодать молитися за нас і від бід ізбавляті. Тобі ж просимо, не погорди нас недостойних, що моляться тобі і твоїй допомоги потребують, і ісходатайствуй всім вся спасіння корисна, яко да твоїми до Господа Бога молитвами отримавши благодать і милість прославим всіх благих Джерела і Дароподателя і Бога Єдиного, в Троїце Святій славімаго. Отця і Сина і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі