Харківський бабак Тимко «спрогнозував», що весна цього року настане аж за шість тижнів, передає «Суспільне Харків». Зокрема, під час свого пробудження на біостанції в селі Гайдари бабак не побачив власної тіні.
«Тимко каже, що досить з нас вже нестабільної весни. Що весна може бути тільки українською, тож чекаємо через шість тижнів нашу українську теплу весну», – зазначив доглядач бабака Володимир Ронкін.
Тимко «навіщував» весну у День бабака, яки у світі та Україні зокрема відзначають 2 лютого. Цього дня люди намагаються за поведінкою бабаків визначити, якою буде весна та чи скоро вона настане.
Ритуал пробудження бабака у 8 столітті до Америки привезли переселенці з Німеччини. Вперше День бабака відсвяткували у США 886 року. Того дня у містечку Панксатон дістали з нори бабака Філа. Через деякий час це містечко назвали Всесвітнім центром погоди.
Найвідоміший на сьогодні бабак-«віщун» живе у штаті Пенсильванія на Індичій гірці. І звуть тваринку Великий Філ. Попри те, що більшість передбачень Великого Філа не справдилися, він має просто шалену популярність. Загалом у США та Канаді живуть шість популярних бабаків-«метеорологів»: Статен-Айлендський Чак, Шубенакадський Сем, Бальзакський Біллі, Віартонський Віллі, Бабак Джимі та Генерал Борегард Лі.
Україна також має своїх «віщунів» серед бабаків. Зокрема, на Харківщині живе Тимко Третій, а на Львівщині – бабачиха Маруся.
У нас у державі День бабака став популярним 1993 року. На свято звернули увагу після того, як на екрани вийшла американська комедія «День бабака».
Також в Україні День бабака збігається зі святом Стрітення Господнього, яке після переходу ПЦУ на новий календар також відзначають 2 лютого. Вважається, що на Стрітення можна передбачити, якою буде погода навесні.