Декретна відпустка: чи може її взяти батько дитини

Поділитися
Декретна відпустка: чи може її взяти батько дитини © 34.ua
Юристи пояснили, що для цього потрібно.

Кожна жінка, яка працює, починаючи з 30-го тижня вагітності, має право піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами - у так звану «декретну відпустку». Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, чи може батько піти у відпустку  для догляду за дитиною.

Відповідно до ч.1 ст.141 Сімейного кодексу України мати та батько мають рівні права і обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Одне з таких прав знайшло своє відображення у ст. 18 Закону України «Про відпустки», відповідно до якої після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.

Після закінчення «лікарняного», який видається матері у зв’язку з вагітністю та пологами (за загальним правилом 70 календарних днів до пологів та 56 календарних днів після пологів), батько дитини може подати своєму роботодавцю заяву про надання відпустки для догляду за дитиною до трьох років. До заяви додається свідоцтво про народження дитини.

Роботодавець не має права вимагати довідки з роботи матері, про те, що вона не перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років або ж достроково вийшла з неї.

Термін такої відпустки зазначається в самій заяві та може встановлюватися на весь період до досягнення дитиною трирічного віку або ж на частину такого періоду за бажанням/потребою батька.

Відпустка для догляду за дитиною до трьох років оформляється наказом роботодавця. На час перебування у відпустці для догляду за дитиною до трьох років за батьком зберігається його робоче, проте заробітна плата не виплачується.

Законодавство також передбачає можливість у період перебування у такій відпустці працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

Окрім «декретної» відпустки для батька трудовим законодавством передбачені й інші соціальні відпустки.

Відпустка при народженні

Відпустка при народженні дитини - одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів), яка надається не пізніше трьох місяців з дня народження дитини (ст. 19-1 Закону України «Про відпустки»).

Отримати таку відпустку може, в тому числі:

  • чоловік, дружина якого народила дитину;
  • батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

Відпустка надається на підставі письмової заяви. Особа, яка отримала відпустку при народженні дитини, зобов’язана надати роботодавцю копії документа, необхідного для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтва про народження дитини протягом 30 календарних днів з дня виходу в таку відпустку.

Додаткова відпустка батькам дітей з інвалідністю

Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 19 Закону України «Про відпустки»).

Право на таку відпустку має батько, який:

  • має двох або більше дітей віком до 15 років;
  • має дитину з інвалідністю;
  • усиновив дитину;
  • має дитину зі статусом особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  • взяв під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  • є одним із прийомних батьків.

Така відпустка надається за умови, що її в поточному році не брала дружина.

Також її може взяти батько, який має дитину з інвалідністю, або дитину зі статусом особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, та виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі). Така відпустка надається щорічно тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів, а у разі, якщо є кілька підстав – до 17 календарних днів.

В Україні передбачені грошові виплати при народженні дитини, відповідно до закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Нагадаємо, який розмір виплат при народженні дитини у 2023 році.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі