Соціальний захист: як жінці оформити декретні виплати

Поділитися
Соціальний захист: як жінці оформити декретні виплати © freepik/freepik
Юристи пояснили, який порядок їх оформлення.

Навіть під час війни жінки в України мають право на «декретні» виплати – допомогу по вагітності та пологах.

Юристи «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, який порядок оформлення та виплати «декретних» для працевлаштованих жінок.

Так, кожна жінка, яка працює, починаючи з 30-го тижня вагітності, має право піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами - у так звану «декретну відпустку». Відповідно до ЗУ «Про відпустки» відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами є оплачуваною соціальною відпусткою, яка обчислюється сумарно і становить:

  • 126 календарних днів (70 днів до і 56 після пологів) - при нормальних пологах;
  • 140 календарних днів (70 днів до і 70 після пологів) - при ускладнених пологах або багатоплідній (2 і більше дітей) вагітності.

 Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є листок непрацездатності, сформований на основі:

  • медичного висновку про тимчасову непрацездатність або
  • документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, встановлення опіки над дитиною.

При цьому, якщо вагітна жінка:

  • працює за сумісництвом, або здійснює підприємницьку чи іншу діяльність, одночасно працюючи на підставі трудового договору, тобто «за трудовою книжкою», то для призначення допомоги подається копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи;
  • одночасно здійснює підприємницьку та іншу діяльність і не працює на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров’я, яка його видає.

До «декретної» відпустки за заявою жінки роботодавець зобовʼязаний приєднати щорічну відпустку незалежно від тривалості її роботи в поточному робочому році.

Порядок виплати «декретних»

  • Лікар реєструє медичний висновок про тимчасову непрацездатність, на підставі чого в системі формується е-лікарняний.
  • Працівниця повідомляє роботодавця про е-лікарняний (подається інформація про номер запису в Реєстрі медичних висновків).
  • Роботодавець переглядає інформацію про е-лікарняний в електронному Реєстрі листків непрацездатності.
  • Через 7 днів з дати відкриття е-лікарняний змінює статус на “готовий до сплати”, на підставі чого роботодавцем приймається рішення про призначення декретних.
  • Роботодавець здійснює розрахунок декретних та подає до Пенсійного фонду заяву-розрахунок.
  • Пенсійний фонд приймає рішення про сплату і перераховує кошти на спеціальний рахунок роботодавця.
  • Роботодавець виплачує “декретні” працівниці та сплачує ЄСВ.

Який розмір «декретних» виплат

Допомога виплачується у розмірі 100% середньої зарплати (доходу), незалежно від страхового стажу, за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Формула розрахунку декретних виплат: середньоденна зарплата (середня зарплата жінки за один календарний день) × кількість днів відпустки.

Середньоденна зарплата: загальний дохід (на який нараховується ЄСВ) за розрахунковий період (12 місяців, які передують відпустці) / 365 (366) календарних днів.

Наприклад, жінка отримала заробітну плату за 12 місяців, які передують відпустці, у розмірі 250 000 грн. Її середньоденна зарплата становитиме - 250 000 грн : 365 днів = 684,93 грн.

«Декретні» такій жінці виплатять у розмірі - 684,93 × 126 днів = 86 301,18 грн.

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами починається на всіх місцях праці одночасно. «Декретні» виплачуються за кожним місцем праці (і за основним, і за сумісництвом, і як підприємцю тощо).

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами є правом, а не обов’язком працівниці. Якщо жінка бажає продовжувати працювати, вона самостійно приймає рішення щодо дати виходу у «декрет», яка може не співпадати із датою видачі листка непрацездатності. У такому випадку допомога надається за кожен день фактичного перебування жінки у відпустці, а не за час тривалості лікарняного.

Деякі соціальні виплати цього року було продовжено автоматично, але деяким категоріям громадян треба звертатися до органів соцзахисту. Нагадаємо, кому слід звернутися за їх продовженням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі