Близько 25% українських біженців у Європі планують назавжди оселитися за межами України. Такі дані опитування опублікував мюнхенський Інститут економічних досліджень ifo на підставі проведеного дослідження серед українських біженців у червні 2024 року.
Голова Центру досліджень міграції ifo Пану Путваара повідомив, що близько 35% українських біженців хочуть повернутися в Україну щойно там знову буде безпечно. Водночас незважаючи на ситуацію з безпекою найближчим часом повернутись в Україну планують лише 4% опитаних.
На разі, за даними Інституту, в Україну вже повернулися майже 11% біженців, які втекли від війни, а ще 25% не визначилися щодо майбутнього.
«Наші результати показують, що хоча багато українських біженців все ще хочуть повернутися до своєї країни, для більшості перебіг війни є вирішальним фактором. Чим довше триває конфлікт, тим більше людей говорять про майбутнє за межами України», – зазначила у свою чергу дослідниця міграції ifo Івон Гізінг.
Вона нагадала, що на початку війни в Україні лише 10% українців говорили, що планують оселитися за межами України в довгостроковій перспективі. Однак до кінця 2023 року ця частка зростала в середньому на 1,6 процентного пункту кожні 100 днів, тоді як фактична прибутковість становила 2,7 процентного пункту. Тоді майже 60% все ще хотіли повернутися в Україну одразу, щойно безпекова ситуація покращиться. Але згодом ця частка почала стрімко зменшуватись.
Зазначимо, що міграція українців до країн Євросоюзу позитивно вплинула на економіки цих країн. Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) оцінює додатковий внесок українських біженців у щорічне зростання ВВП Чехії, Польщі та Естонії на рівні 1,2%, а для Угорщини, Латвії, Словаччини, Литви та Румунії – близько 0,8%. Навіть у Великій Британії цей показник досягає 0,2%.