Про це в статті для Atlantic Council пише колишній експерт USAID Джош Коен. Щоб подолати цей застій з антикорупційною боротьбою, він радить західним друзям України підштовшнути її до наступних чотирьох кроків.
По-перше, потрібно створити антикорупційні суди. Коен зауважує, що НАБУ зараз веде розслідування проти корумпованих українських чиновників, але бюро - лише частина пазла. Відсутність судової реформи робить його беззубим. Зараз судді блокують розслідування НАБУ, відмовляючи у видачі дозволів на обшук. Вони встановлюють дуже низькі суми застав для підозрюваних чиновників і дозволяють їм зберегти своє робоче місце. В результаті, більшість справ НАБУ заходять в глухий кут. Саме тому українські активісти і МВФ вимагають створення незалежних антикорупційних судів, які будуть поза нинішньою системою юстиції.
Коен нагадує, що і президент Петро Порошенко, і генпрокурор Юрій Луценко виступили проти такої ідеї. Натомість вони просувають створення антикорупційної палати. Але така палата буде складатися зі старих суддів, які блокують розслідування НАБУ зараз. Як сказала Анастасія Красносільська з "Центру протидії корупції", антикорупційна палата - це лише "прикриття для збереження суддів, лояльних до політичного класу чи контрольованих завдяки їхньому сумнівному минулому". Коен вважає, що МВФ і інші західні партнери повинні подвоїти тиск на Київ і змусити його створити антикорупційний суд.
По-друге, потрібно обрати незалежного аудитора для НАБУ. Парламентська фракція Порошенка намагалася просунути на цю посаду британця Найджела Брауна, у якого немає необхідної кваліфікації. Тож парламент продовжує сперечатися, а НАБУ лишається без незалежного аудитора. Але хороших кандидатур не бракує. Серед них американський прокурор Марта Боерш, генеральний директор Європейської служби проти шахрайства Джовані Кесслер і колишній голова Міжнародної комісії проти безкарності в Гватемалі Карлос Кастресана. Настав час, щоб парламент провів відкриті співбесіди і обрав когось з них якомога швидше.
По-третє, на думку Коена, потрібно вирішити проблему з вимогою подачі електронних декларацій для антикорупційних активістів. Адже існування такої норми - це очевидна спроба залякати антикорупційні організації і їхніх учасників, яку вже засудили правозахисники. Порошенко погодився, що цю вимогу потрібно скасувати, але цього поки не сталося.
По-четверте, варто перезавантажити Верховний суд. Його створення стоїть в центрі реформи системи юстиції. Але, нажаль, 30 з 120 фіналістів у змаганні за місце в ньому отримали негативні оцінки з боку громадянського суспільства на чолі з "Громадською радою доброчесності". Ці кандидати не відповідають головним критеріям доброчесності і професійної етики. В результаті, громадські організації просять Вищу раду юстиції не включати їх у Верховний суд.
На думку Коена, якщо виконати ці чотири кроки, це все одно не вирішить всі проблеми з корупцією в Україні. Але це буде великий крок вперед.
Під час форуму YES президент Петро Порошенко зазначив, що антикорупційні суди є хіба що в Уганді й Малайзії. І створювати такі суди в Україні занадто довго і неефективно. Тому краще створити антикорупційну палату у вже існуючої судової системе. Колишній держсекретар США Джон Керрі заперечив Порошенку, сказавши, що в його країні всі суди антикорупційні.
Детальніше про Антикорупційні суди читайте в матеріалі Анастасії Красносільської "Антикорупційні судді: імітація або інституціоналізація?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".