Через російську військову агресію в Україні стрімко зменшилося охоплення населення щепленням. Як повідомляє Центр громадського здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я України, його рівень за 6 місяців 2022 становить менше 40%.
З такою тенденцією до кінця поточного року рівень обов'язкової вакцинації досягне лише 60%, чого недостатньо для формування колективного імунітету. Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я, для безпеки громадян він має становити щонайменше 95%.
Зокрема, за 6 місяців 2022 року з усіх дітей до 1 року лише:
- 29,7% отримали щеплення проти туберкульозу;
- 23,1% - проти вірусного гепатиту В;
- 33,9% - проти дифтерії, правця і кашлюку;
- 36,4% - проти ХІБ-інфекції;
- 33,3% - проти поліомієліту.
У ЦОЗ нагадали, що інфекційні захворювання нікуди не зникли, а війна в країні може лише сприяти їхньому поширенню. Будь-яке переривання планової імунізації навіть на короткий період призведе до підвищення ймовірності спалахів вакцинокерованих інфекцій. Зараз у країні вже спостерігається спалах поліомієліту, висока ймовірність спалаху кору.
В Україні Календар щеплень передбачає обов'язкову вакцинацію проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Всі ці вакцини безкоштовні для українців, оскільки їх закуповують державним коштом.
Щоб уникнути спалахів інфекційних захворювань у країні, батькам маленьких дітей, які пропустили щеплення, слід звернутися до свого педіатра чи сімейного лікаря.
Внутрішньо переміщеним особам для цього не потрібно укладати нової декларації з лікарем. Достатньо просто прийти до медустанови. Вакцинацію зроблять безкоштовно, а дані про щеплення одразу внесуть до єдиної електронної системи охорони здоров'я.