"Спілкувався з офіцерами 128-ї бригади, які вивчають місце вибуху і дають свідчення слідчій комісії. На даний момент основної версії причин трагедії у них немає. Командування бригади й особовий склад чекають на результати експертизи, яку проводить військова прокуратура", - пише Бутусов на своїй сторінці в Facebook.
При цьому він вказав на низку характерних деталей. Так, після вибуху експерти не змогли знайти великі фрагменти ствола міномета, він розлетівся на друзки. "Це не типова картина для попередніх вибухів. Але дає можливість припустити, що рвонуло щось більш потужне, ніж одна міна", - зазначає журналіст.
При цьому на всіх мінометах батареї справен запобіжник від подвійного заряджання. На "Молоті", що вибухнув, проблем з ним теж не було: на це вказує те, що понівечений запобіжник знайдений у 150 метрах від місця вибуху. Тобто версія, що стрільба здійснювалася зі знятим запобіжником, або, що він був несправний, малоймовірна.
Крім того, за станом мінометів спостерігали не лише військові бригади, але і її командування, а також посередник з іншої військової частини. На момент початку стрільб у мінометів батареї жодних візуальних дефектів виявлено не було, вони були справні.
Свідчення свідків і учасників стрільб розходяться: особовий склад постраждалої батареї одноголосно стверджує, що вибух стався без команди командира. Однак посередник стверджує зворотне.
"На всі вчення для перевірки техніки безпеки призначається посередник. В даному випадку це був командир батареї 44-ї артилерійської бригади. Посередник стверджує, що вибух стався після команди відкрити вогонь", - додає Юрій Бутусов.
Наразі усі міномети батареї, міни та заряди до них повністю вилучені військовою прокуратурою.
Нагадаємо, вранці 6 липня на території Рівненського загальновійськового полігону під час навчань вибухнув міномет М120-15 "Молот". Унаслідок події загинули троє військовослужбовців, ще дев'ятеро дістали поранення. Основною версією загибелі військовослужбовців є порушення заходів безпеки, заявили у Міністерстві оборони України.
Відкрито провадження за ч. 3 статті 414 Кримінального кодексу України (порушення правил поводження зі зброєю, а також із речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточуючих).
Президент Петро Порошенко заборонив до повного закінчення розслідування застосовувати на навчаннях міномети, через які стався трагічний інцидент.