Тотальна амністія учасників збройного конфлікту в Донецькій та Луганській областях не сприятиме відновленню миру, а врегулювання російсько-українського конфлікту має передбачати розслідування і покарання тяжких злочинів. Про це заявив в коментарі ZN.UA заступник Генерального прокурора України у 2019-2021 роках Гюндуз Мамедов.
«Під час збройного конфлікту в Донецькій та Луганській областях були скоєні воєнні злочини та злочини проти людяності. Це висновок і українських правоохоронних органів, і Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду. Відновленню миру та довіри між людьми та країнами після припинення збройного конфлікту сприятимуть встановлення всієї правди, ретельне розслідування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, а також належні та справедливі репарації. Все це є складовими перехідного правосуддя. До речі, у 2019 році Комісія з питань правової реформи розробила та запропонувала президенту на підпис проєкт концепції перехідного правосуддя для України», - вважає Мамедов.
На його думку, щире примирення людей та примирення держав можливе лише після того, як будуть підняті на поверхню та отримають правову оцінку всі злочини, вчинені під час збройного конфлікту та окупації частин Донецької та Луганської областей України. «Ті, хто вчинив воєнні злочини і злочини проти людяності, мають понести відповідальність», - зазначив він.
Мамедов підкреслив, що громадяни по обидва боки лінії розмежування, а також вся світова спільнота мають довіряти неупередженості та невибірковості у справах розслідування, засудження та помилування.
«Аби забезпечити максимальну довіру всіх сторін, корисним може бути інститут гібридних (змішаних) слідчих груп та судів. Наприклад, ці гібридні установи можуть складатися з суддів міжнародних судів, суддів та слідчих інших країн, що характеризуються зразковою системою правосуддя та відсутністю інтересів на території України. Цей інструмент здатен забезпечити довіру до правосуддя», - додав Мамедов та нагадав, що гібридні суди створювалися в Боснії та Герцоговині після війни в 1990-х роках минулого століття.
Нагадаємо, що в пункті 5 «Мінських угод» зазначено: «Забезпечити помилування та амністію шляхом введення в силу закону, що забороняє переслідування і покарання осіб у зв'язку з подіями, що мали місце в окремих районах Донецької та Луганської областей України».