Метою боротьби "сепаратистів" на Донбасі є просто заробляння грошей, які Росія платить учасникам бойових дій, вважає майже третина українців, а саме 29%. Серед інших можливих мотивацій громадяни називають "об'єднання з Росією" – 17%, "прагнення до перерозподілу власності на свою користь" – 11%, "спротив нав'язуванню української ідентичності російськомовному населенню" – 9,5%, "захист місцевого населення від загрози знищення з боку "бандерівців" – 9%, реставрація форм життя радянських часів – 3%. Водночас не змогли дати певної відповіді 21% опитних, йдеться в спільному опитуванні фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва та Київського міжнародного інституту соціології.
Загалом більшість українців (45%) визначають конфлікт на Донбасі як російську агресію проти України з використанням місцевих бойовиків. Значно меншу підтримку мають інші точки зору, такі як: "внутрішній конфлікт в Україні, де одну зі сторін підтримує Росія" (17%), "війна Росії з Заходом на території України" (13%), "суто внутрішній громадянський конфлікт в Україні" (12%). Водночас значна частина населення Півдня (22%) та Сходу (21%) розглядають цей конфлікт як "суто внутрішній громадянський конфлікт в Україні".
Третина українців вважають, що російське вторгнення на Донбас мало на меті підкорення Української держави і включення її до сфери російського впливу. Ще 18% громадян вважають, що вторгнення РФ на Донбас було здійснене з метою приєднати до РФ південні та східні області України і лише 9% громадян вірять, що метою вторгнення був захист російськомовних громадян. При цьому значна частина опитаних, особливо на Півдні (35%) та Сході (30%) не змогла дати певної відповіді на це запитання.
Для більшості українців мета українського спротиву російській агресії полягає у тому, аби відновити територіальну цілісність та суверенітет України в міжнародно визнаних кордонах (39%) та захистити державну незалежність і право українського народу самостійно визначати власне майбутнє (31%).
Загальнонаціональне дослідження громадської думки населення України було проведене Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 4 по 19 листопада 2019 року на територіях, що контролюються Україною серед 2041 респондента. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
Також про дані опитування жителів ОРДЛО та їхнє бачення ситуації читайте в статті Інни Ведернікової, Володимира Кравченка, Юлії Мостової і Тетяни Силіної "Тест на сумісність" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".