"38-річну мешканку села Демидів Вишгородського району, яка зникла три дні тому, сьогодні виявили бездиханною в місцевій річці", - повідомили в прес-службі МВС.
При цьому версію самогубства жінки у поліції виключили.
За фактом умисного вбивства Ноздровської правоохоронці відкрили кримінальне провадження і приступили до розслідування резонансного злочину.
Правозахисницю і юриста Ірину Ноздровську поховають у селі Демидів Київської області у вівторок, 9 січня.
Смертельна ДТП за участю племінника голови Вишгородського райсуду
Юрист домагалася вироку для вбивці своєї сестри Світлани Сапатинської, яка загинула в ДТП у 2015 році.
Дівчину збив п'яний водій, племінник голови Вишгородського районного суду Дмитро Россошанський. Ірина Ноздровська особисто вела цю справу, виступала в суді, при цьому сам обвинувачений і його родичі неодноразово погрожували їй.
Влітку 2017 року Россошанського засудили до семи років позбавлення волі. Пізніше адвокати обвинуваченого подали апеляцію, 27 грудня відбувся її розгляд.
Під час цього засідання батько обвинуваченого прямо погрожував загиблій. "Ти погано закінчиш", - заявив він.
За словами юриста і криміналіста Ганни Маляр, Ірина Ноздровська зверталася у поліцію у зв'язку з погрозами на її адресу. За словами колишнього нареченого загиблої, вона не сприймала загрози серйозно. Тим часом у ГУ Нацполіції у Київській області пообіцяли дати оцінку реакції правоохоронців на неодноразові заяви Ноздровської про погрози на її адресу.
За версією слідства, саме справа про ДТП, в якій загинула сестра Ноздровської, могла стати мотивом для вбивства.
Пізніше з'явилися відомості про те, що колишній голова Вишгородського районного суду разом із сім'єю виїхав у Росію. Проте в поліції їх спростували.
Через те, що прокурори не внесли до обвинувального акту щодо Россошанського дві важливі обставини, у підозрюваного в смертельній ДТП залишається шанс вийти на волю за амністією. Вони не врахували нетверезий стан водія та відмову від надання допомоги потерпілій одразу після скоєння ДТП.
Підозрювані, допити, експертизи: як просувається розслідування вбивства правозахисниці
У МВС пообіцяли залучити до розслідування вбивства Ноздровської найкращих фахівців карного розшуку та кримінального блоку. Саме розслідування та проведення експертиз перебуває на контролі керівництва Міністерства внутрішніх справ і Нацполіції.
До нього залучені 300 співробітників Нацполіції, зокрема, оперативники Департаменту карного розшуку і слідчі.
На початковому етапі у справі про вбивство правозахисниці поліцейські допитали близько 50 осіб. У тому числі й колишнього нареченого вбитої Віталія Сергеєва.
За словами його батька Віктора Сергеєва, підставою для затримання став запис з камери спостереження, на якому вони з сином виходять зі свого будинку в Києві о 21:00 29 грудня, у день вбивства.
Правоохоронці розглядали версію нерозділеного кохання – раніше Ноздровська та Сергеєв розлучилися.
У районному відділку поліції у Вишгороді Сергеєва допитували більше шести годин. Після приїзду до поліцейського відділку адвоката, він послався на статтю 63 Конституції і відмовився свідчити.
Також правоохоронці вилучили на експертизу спільне авто Сергеєвих і відпрацювали понад 20 камер спостереження, які знаходяться на шляху жінки з місця роботи до дому, а також опитали всіх водіїв маршрутних автобусів, які з 17:00 до 18:00 рухалися за вказаним маршрутом у день її вбивства. Їм вдалося частково відтворити маршрут її руху в день загибелі.
Згодом вони змогли повністю відтворити маршрут загиблої правозахисниці від роботи до столичної станції метро "Героїв Дніпра".
Також поліцейські провели поквартирні та побудинкові обходи, під час яких опитали понад тисячу мешканців Демидова.
Тим часом адвокат загиблої, який представляв її інтереси у справі проти Россошанського, разом із колегами ініціював власне розслідування із залученням приватних детективів.
"Незважаючи на те, що їхня поведінка під час розгляду справи щодо ДТП, в якій загинула Світлана, інакше як нелюдським назвати не можна, може виявитися, що вони не причетні до вбивства", - зазначив Віталій Мацелюх.
У четвер, 4 січня, у Вишгороді відбулося перше засідання спеціального координаційного штабу з розслідування вбивства юриста. На ньому визначили подальші напрямки роботи та заявили про те, що засідання проходитимуть щодня.
На думку міністра закордонних справ України Павла Клімкіна, розслідування вбивства правозахисниці стане викликом для держави та тестом на здатність суспільства забезпечити захист жінок-активісток і справедливість взагалі.
Основні версії вбивства Ноздровської
Тим часом у Головному управлінні Національної поліції у Київській області назвали чотири основні версії вбивства правозахисниці.
Пріоритетною є версія помсти з боку фігурантів справи про ДТП, в якій загинула сестра Ноздровської.
Також розглядаються версії професійної діяльності юриста і хуліганства. Слідство також перевіряє і їх.
Пізніше, за підсумками судово-медичної експертизи, була встановлена причина смерті жінки. Вона померла від численних колото-різаних ран. При цьому раніше озвучена версія про зґвалтування не підтвердилася. Смерть настала за два-три дні до виявлення її тіла. Пізніше його відправили на додаткову експертизу для встановлення низки деталей.
При цьому донька вбитої заявляла про те, що до злочину може бути причетний колишній чоловік її тітки Максим Сапатинський і його оточення. За її словами, колишній свояк Ноздровської неодноразово поводився неадекватно.
Затримання підозрюваного
Напередодні правоохоронці затримали жителя Київської області, підозрюваного у вбивстві Ноздровської.
"Чоловіка обґрунтовано підозрюють у причетності до цього злочину. Він затриманий у порядку, передбаченому статтею 208 Кримінального процесуального кодексу України", - зазначив перший заступник голови Національної поліції України – начальник кримінальної поліції В'ячеслав Аброськін.
За даними ЗМІ, він є близьким родичем племінника судді Вишгородського райсуду Дмитра Россошанського.
Затриманому повідомили про підозру, сьогодні суд обиратиме йому запобіжний захід.
Після затримання підозрюваного радник голови МВС Антон Геращенко заявив про те, що той дав свідчення та розповів про всі деталі злочину. Однак у поліції цю інформацію заперечують.
"Про жодне щиросердне зізнаня підозрюваного мова не йде. Виключно завдяки зібраному масиву речових доказів ми встановили підозрюваного. Під час бесіди після затримання я особисто спілкувався з людиною, яку обґрунтовано підозрюваний у скоєнні злочину. Людина не розкаюється у скоєному і не збирається каятися", - підкреслив В'ячеслав Аброськін.
Мітинг у столиці
Вбивство правозахисниці Ірини Ноздровської викликало великий резонанс у суспільстві.
Унаслідок чого 2 січня біля будівлі обласного управління Національної поліції активісти зібралися на акцію протесту. Вони вимагали об'єктивного розслідування злочину, відставки керівника ГУ НП у Київській області Дмитра Ценова та надання охорони родичам загиблої.
Ценов вийшов до протестувальників і спробував налагодити діалог. У той час як він розповідав про дії правоохоронців, під управлінням сталося зіткнення. Один з активістів вдарив керівника поліції Київської області.
Після завершення акції активісти не розійшлися і залишилися спілкуватися з правоохоронцями.
Правозахисниця Євгенія Закревська закликала активістів не забувати про те, що потрібно не лише розкрити злочин, а й довести вину підозрюваного.
"Але, дуже прошу, не забувайте про те, що окрім як знайти вбивцю (розкрити злочин), потрібно ще й ДОВЕСТИ провину й отримати вирок. Ну, тобто, робота поліції НЕ закінчується лише тим, що вона показує пальцем - він, він вбивця. І міністр пише про це у фейсбучику ...", - пояснила вона на своїй сторінці в Facebook.
Після отримання правоохоронцями заяви офіційного представника потерпілих, доньці та батькам вбитої Ірини Ноздровської надали охорону.