В Україні погіршилася ситуація з правами людини та основними свободами, порівняно з 2016 роком, і вона відрізняється в окупованому Криму і ОРДЛО від території, контрольованою українським урядом, повідомив директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров.
"Загалом ми констатуємо, що в 2017 році загальний стан з правами людини і основними свободами в Україні погіршився, порівняно з 2016 роком. А в 2016 році він погіршився, як ми констатували рік тому, в порівнянні з 2015 роком", - сказав Захаров на прес-конференції в УНІАН.
Правозахисник зазначив, що окупація частини України і збройний конфлікт у Донбасі є одним з головних джерел системного і масового порушення прав людини.
"Вони розділили нашу країну на чотири частини, в яких інша реальність з правами людини, це окупований Крим, окуповані частини Донецької і Луганської областей, третя реальність - територія, контрольована урядом уздовж лінії розмежування, четверта - це інші регіони України. Ситуація тут зовсім інша. До Майдану і до війни ми не мали таких розбіжностей з дотриманням прав людини", - розповів Захаров.
Правозахисник зазначив, що на контрольованій території погіршення ситуації з правами насамперед проявилося в масовому порушенні економічних і соціальних прав, що поставило велику частину населення за межу виживання. Він також додав, що значне зростання тарифів на комунальні послуги, цін на продукти і ліки не було компенсовано державою навіть для соціально слабких верств населення.
"Основні тренди, які були в 2016 році, почалися ще раніше, вони підсилювалися і загострювалися, а саме зростання бідності та соціальної нерівності. У 2017 році ще більше стала різниця між багатими і бідними", - підкреслив Захаров.
Разом з тим, в "сірій зоні", де щоночі може бути обстріл, не всюди є опалення, газопостачання, вода, крім того, є населені пункти, де майже немає непошкоджених будівель. Тим часом на території ОРДЛО зовсім не можна здійснювати цивільні і політичні права та свободи, зазначив Захаров.
Він додав, що там можливості для висвітлення альтернативних поглядів не існує, людей переслідують навіть за публікації у власних блогах, їх звинувачують в екстремізмі, держзраді, шпигунстві та інших вигаданих злочинах. Крім того, люди безслідно пропадають, масово порушуються соціальні та економічні права, а ціни на основні продукти харчування вищі, ніж на контрольованих територіях, тим часом пенсія і зарплата менші.
У Криму тим часом триває політика, спрямована на позбавлення кримськотатарського народу етнічної і релігійної ідентичності, додав правозахисник.
"Створення атмосфери страху, безсилля і безнадійності, терор проти інакомислячих, порушення прав і свобод, презирство до людської гідності ... тотальна пропаганда - це загальна ситуація в Криму. Продовжуються традиції сталінських переслідувань кримських татар, йде латентна депортація, створюється неможлива ситуація для існування на півострові", - розповів Захаров.
Як повідомлялося, 14 листопада Третій комітет Генеральної асамблеї ООН підтримав проект резолюції "Стан прав людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)". Документ підтримали представники 71 держави, 77 – утрималися, 25, у тому числі РФ, – проголосували проти.
Резолюція засуджує порушення, обмеження прав людини, дискримінацію кримських татар, українців та представників інших етнічних і релігійних груп з боку російських окупантів; застосування законодавства РФ на анексованій території і примусове переведення громадян України в російське громадянство.
У проекті резолюції міститься вимога до Росії виконати рішення Міжнародного суду ООН щодо поновлення прав і свобод громадян України на півострові і заклик забезпечити освітній процес українською і кримськотатарською мовами.
Крім того, документ містить заклик негайно скасувати рішення про оголошення Меджлісу кримськотатарського народу екстремістською організацією і заборону його діяльності, а також покласти край практиці примусу жителів Криму до служби в російській армії, в тому числі за допомогою тиску або пропаганди.
Проект резолюції засуджує відмову в доступі на територію Криму моніторингової місії ООН з прав людини в Україні незважаючи на чинний мандат місії.