Bloomberg: Україні зараз потрібно якомога більше зброї і не лише оборонної

Поділитися
Bloomberg: Україні зараз потрібно якомога більше зброї і не лише оборонної © Facebook/Генштаб ЗСУ
Демонстрація підтримки Києва з боку демократичного світу буде нічого не варта, якщо у наступні кілька тижнів Захід не посилить свою допомогу.

Перший етап війни проти України пішов не так, як планував Владімір Путін. Але наступні 4 тижні можуть визначити, як мапа Європи зміниться в результаті російського вторгнення. Поступове посилення санкцій, яке відбувалося впродовж останніх днів, мало що змінять на полі битви.

Доведеться радикально збільшити поставки зброї, а також змінити тип озброєння, яке передають Україні такі союзники, як Велика Британія, США й інші союзники. Про це пише Bloomberg.

Військові аналітики й чиновиники в Америці й інших країнах НАТО застерігають, що в наступні 7-10 днів російські військові операції стануть більш інтенсивними. Перегруповані російські сили будуть відправлені на Донбас і спробують зламати українських захисників Маріуполя, щоб потім розпочати наступ як з півночі, так і з півдня. Не зважаючи на те, що російська армія досі дуже погано воювала досі, тепер перед нею стоять більш реалістичні завдання. Замість наступу відразу з трьох фронтів Росія тепер хоче зосередитися на одному фронті, де ланцюги забезпечення менш уразливі до українських атак. Росія також врахувала можливості армії України, яку раніше вона дуже недооцінювала.

До початку російського вторгнення сили ООС на сході, які складалися з 40 тисяч солдатів, були найкраще озброєними і підготовленими підрозділами української армії. Ці війська лишаються стійкими, але останні п’ять тижнів запеклих боїв взяли своє. Їх також важче забезпечувати. Крім того, у них немає такої ж потужної ППО, як в Києві. Цілком можливо, що Путін розглядає 9 травня як крайню дату для захоплення сходу України. В уявленнях російського автократа це буде перший крок до «відновлення» російської імперії й сфери впливу. Якщо армія Росії досягне успіху, вона спробує потім закрити цю частину країни. 

Однак, за словами експерта з сухопутних методів ведення війни Королівського Об’єднаного інституту оборонних досліджень Джека Ватлінга, у Москви немає сил, щоб піти далі за межі зони ООС. Путін вже кинув на війну всі боєздатні сили. І резерви дуже обмеженні. Підрозділи, які ще не на війні проти України - це допоміжні війська, свіжі призовники або ж групи, які ведуть операції в інших країнах і через це Кремль не може їх перекинути.

Якщо армія Росії втратить наступальний імпульс і буде придушена протитанковою зброєю й артилерією, на думку Ватлінга, за приблизно чотири тижні її сили випаруються. Тоді Путіну доведеться вирішувати, чи готовий він почати ще більш масштабну війну, почавши повну мобілізацію країни. В такому разі називати це «спецоперацією» більше не вийде.

Те, що Росія відвела війська від Києва й вже не проти, щоб Україна вступила в ЄС, вказує на те, що в Москві вже почали переосмислювати свої прагнення.

«Зеленський зараз у набагато сильнішій позиції, ніж будь-хто на Заході хоч колись буде. НАТО ніколи не був таким сильним, як зараз. Німеччина повністю змінила свою оборонну політику й відмовилася від підходів, які підтримувала останні 40 років. Росія от-от втратить два головні маршрути експорту енергоносіїв, які були головним джерелом її доходів. Хоч це може й зайняти якийсь час. Проект «Північний потік-2» розвалився. Росіяни втратили контроль над своїми валютними резервами», - сказав з оптимізмом екс-міністр оборони й колишній міністр закордонних справ Великої Британії сер Малкольм Ріфкінд.

Однак, перемога на початку - це не те ж саме, що і перемога в кінці. Якщо Україна буде розчленована, це дуже радикально змінить ландшафт безпеки у Європі. І хоч дехто буде закликати Київ домовитися якомога швидше, будь-яке перемир’я чи угода, яка залишить Україну вразливою до нового нападу, підірве реальні зусилля з відбудови. Адже інвестування стане неможливим.

Нова фаза боїв, яка насувається, вимагає нових видів озброєння, - пояснює Кейр Джайлз з Chatham House, який за останні роки написав дві книги про зовнішню політику Росії.

«Озброєння, яке потрібне Україні для продовження боротьби - це не зовсім оборонне озброєння, яке повинне допомогти країні не програти у війні. Потрібні також інструменти, щоб завдавати удар по ворогу включно з можливостями обстрілювати підконтрольні Росії території», - сказав експерт.

За його словами, США до цього часу займалися «кризовим менеджентом» й не були зосереджені на потребах України на кризовому етапі війни. Велика Британія й інші країни НАТО можуть багато зробити. В українському списку бажаного протитанкові керовані ракети, портативні системи протиповітряної оборони, набої, безпілотники, радари, ракети класу «земля-повітря», а також дрони-камікадзе, які пасивно чекають, щоб завдати удар в правильний момент. Чехія відправила Україні танки Т-72. Вони будуть корисними. Але Прага може також постачати запчастини. 

Україні також будуть потрібні поставки для забезпечення резервістів й новобранців, яких відправлять на фронт в режимі ротації. Країни НАТО повинні сприяти переходу української армії на оборонні системи включно з ППО, які можна краще підтримувати (тим часом союзники стурбовані тільки власним забезпеченням). Є також гостра необхідність в гуманітарній підтримці й економічній допомозі, щоб не допустити крах української економіки. Обкладання санкціями олігархів й замороження їхніх яхт було «показухою» у порівнянні з тим, що потрібно зробити зараз, щоб зберегти безпековий ландшафт Європи.

Наступна фаза війни стане випробуванням не лише для українських сил, а й для єдності демократичного світу, його відчуття мети й здатності чітко думати про майбутнє.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі