З одного боку, корінь всіх проблем українці бачать в корупції: 92% вважають, що "через корупцію гроші осідають в кишенях тих, хто при владі"; 88% - що "корупція призводить до збіднення населення" і "підриває економіку країни" (дані "Рейтинг"). Корупція пронизує все наше суспільство - від обважування на базарах, хабарів в лікарні, жеку, школі, переклеюванні термінів придатності на товари в супермаркетах до виділення землі "своїм людям", використання чиновниками пільг для дітей військових, щоб відправити в табір своїх власних дітей, махінацій туроператорів з авіарейсами. Цей список можна продовжувати.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Тетяна Нікітіна, кандидат соціологічних наук.
"Потужні механізми виживання вкоренилися в суспільстві знизу доверху, і корупція нагорі - лише збільшувальне скло. Цього спрута важко подолати, оскільки він знову і знову відрощує щупальця. Вважаючи корупцію однією з основних проблем суспільства, побутову корупцію на низовому рівні люди корупцією не вважають, перекладаючи відповідальність за події в країні на владу, - зазначає автор. - Хоча ряд простих дій, наприклад, не терпіти обман в магазинах, вимагати у туроператора компенсацію за затриманий рейс, не сприяти відрощуванню щупалець спрута корупції у вигляді хабарів, а спробувати взяти відповідальність на себе, міг би змінити ситуацію".
Докладніше аналіз даних соціологічних досліджень - в матеріалі Тетяни Нікітіної "Надія і віра без відповідальності, або Соціологічна діагностика українського суспільства" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".